MENÜ
İstanbul 22°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yılbaşı Keki Pannettone
Fırat Alagöz / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
9 Aralık 2018 Pazar

Yılbaşı Keki Pannettone

Noel zamanı  mutlaka kendinizi bir kaç günlüğüne İtalya “ya atın derim hangi şehrin olması önemli değil çizmenin her hangi bir yeri bile herşeyi size anlatır Gezilerimde Noel öncesi eğer İtalya’da olursam  önce eşsiz Noel pazarlarını mutlaka gezer  yılbaşı için yapılan geleneksel yılbaşı keki olan  panettone yemeden asla dönmem .Nedir bu pannettone diyeceksiniz şimdi biliyorum aslında bir italyan harikası Milano “da  15.yy da ünlenmeye başlayan sonrasında tüm ,İtalya’yı etkisi altına alan içinde en güzel dileklerin bir araya gelip aşkla harmanlandığı bir sadece yılbaşı dönemi yapılıp satıla içinde limon üzüm portakal olan çok özel bir karışım.Peki işin aşk boyutu nerde tabiki panettone “nin ta kendisinde hemde italya’da herşeyin bir hikayesi var bu ülke de herşey ya aşka dayalı ya mucizelere tıpkı panettone de olduğu gibi gelin şimdi bu özel kekin İtalya’daki hikayesine bakalım. 

İtalya’nın kuzeyi Lombardiya bölgesinde Milano’da fırıncı olan Tonie, bir gün patronunun kızına aşık olur. Hem aşık olduğu kızın gönlünü kazanmak hem de patronunu kızıyla evlenmeye ikna etmek için günlerce düşünerek bir ekmek icat eder. Şans bu ya ekmek o kadar çok beğenilir ki Milano’da herkes Tonie’nin ekmeğini (pane di Tone) ister. Böylece Tonie hem fırına ortak olur hem de sevdiği kızın gönlünü kapar ve evlenir. İşte bu yüzde İtalya’da Panettone’ye Tonie’nin ekmeği (pane di Tone) de denir ve içerdiği malzemelerin bir anlamı olduğuna inanılır.

Üzüm = para

Portakal = aşk

Limon = sağlık ve sonsuzluk gibi

Panettone, yuvarlak tabanından yaklaşık 12-15 cm yüksekliğinde uzanan, kubbe şeklinde ve genellikle 1 kg ağırlığında olan bir yılbaşı kekidir. Bol yağ ve süt içeren panettone, aynı zamanda şekerlenmiş portakal, limon, limon kabuğu, kuru üzüm içerir. Meyveli kekten ziyade daha çok ekmeksi tattadır.

Şarap veya sıcak içeceklerle tüketimi tercih edilir. Panettone özellikle yılbaşı için yapılmışsa, yılbaşından önce katiyen yenilemez. Özellikle yılbaşı günü kesilip, servis edilir. Ekşi maya ile mayalandığı için Panettone‘nin yapım süresi oldukça uzundur. Hazırlanışı yaklaşık 2 günü bulmaktadır. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler