MENÜ
İstanbul 17°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Süleymaniye'de eskimeyen lezzet!
Ayça Tosuner / Mekan Yazarı
YAZARLAR
19 Mart 2018 Pazartesi

Süleymaniye'de eskimeyen lezzet!


Süleymaniye denilince benim aklıma ilk "Meşhur Kurufasulyeci Ali Baba Kanaat Lokantası" geliyor.Hayatımda yediğim en başarılı kurufasulye diyebilirim. Dış görüntüsü oldukça salaş olan lokantanın ilk açılan kısmında yani 4 masalı iç kısmında oturdum. İçerisinin atmosferi şahaneydi. Servis o yoğunluğa rağmen oldukça hızlı.Hemen kuru,pilav ve tabi ki turşu siparişi hızla verildi. Siparişler o hızla da geldi. Porsiyonların oldukça cömert olduğunu baştan söyleyeyim.

Çünkü ilk açıldığından beri lokantanın sahibi Ali Bey, çalışanlarından porsiyonların bol tutulmasını istemiş ve bu istek o zamanlardan beri devam ediyormuş. Nesilden nesile aktarılan bu efsane lezzet İspir Kurufasulyesi. Oğlu ve torunları lokantanın kurufasulyelerini özellikle kendileri alıyorlarmış. Gelelim pilavın tadına onun tadı da çok güzeldi, bol tereyağlı tam da kurufasulyenin yanına layık bir pilav ve bir de turşusu var ki o da şahane bir turşu. Benimle ilgilenen garson çok uzun zamandır lokantada çalışan biri olduğundan ondan biraz bilgi edindim. Zaten bütün çalışanları çok sıcakkanlı ve güleryüzlü . Bir de lokantanın en büyük özelliğinden biri de kurufasulyeyi közde pişirmeleri!! Kurufasulyemi, pilavımı ve turşumu yedikten sonra son noktayı da tatlıyla koymanın zamanı gelmişti. Garsonun tavsiyesi üzerine bol fındıklı kabak tatlısı istedim, çayın keyifle eşlik ettiği kabak tatlısı da çok ama çok iddalıydı... Demem o ki Süleymaniye'ye sırf Ali Baba Kanaat Lokantası'nda kurufasulye yemek için gidebilirsiniz ve eminim ki hiç pişman olmazsınız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gökhan
 25 Aralık 2018 Salı 22:44
Ayça HANIM o fasulye İspir kurufasulyesi değil ortada yanlış bir bilgi var bence
 Osman Büyükbulut
 13 Temmuz 2018 Cuma 11:17
Yaz kış hiç farketmez, kuru fasulye vazgeçilmezimdir. Lokantayı bizlere tanıttığınız için müteşekkiriz. Artık her canım çektiğinde gönül rahatlığıyla kuru pilav giyebileceğim bir mekan olduğunu bilmek gerçekten mutluluk verici. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Saygılar, hürmetler.
 Bahar
 19 Mart 2018 Pazartesi 21:27
Ayça hanım yazınızı çok beyendim yeni mekanları keşfetmemize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler