MENÜ
İstanbul 15°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şerbet için Osmanlı Güler Mutfağı'na ne dersiniz!..
Ayşegül Binici / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
13 Nisan 2018 Cuma

Şerbet için Osmanlı Güler Mutfağı'na ne dersiniz!..

Türkiye'de Şerbet Denince Akla Gelen İlk İsim Şerbetçi Alibaba Nam-ı Diğer Güler Osmanlı Mutfağı...

Lezzet Dostları biliyorum ki hepiniz benim gibi farklı ve özel lezzetler peşindesiniz. Uzun zamandır görmek istediğim ve bir türlü fırsat bulmadığım Şerbetçi Ali Baba’ya gitme fırsatı buldum nihayet. Hem de Ankara'dan kalkıp onun için İstanbul'a geldim. Daha kapının önüne geldiğimde karşılaştığım o güler yüzü unutamıyorum. Hani 40 yıllık dostunuz olur da hiç karşılaşmamışsınızdır ya onu görünce işte ya dostumun evine geldim dersiniz, tam da öyle oldu.

Kapıdan girdiğimde atmosfer beni hemen kendine çekti. Rengarenk şerbetlerden gözümü alamadım. Bu kadar şerbeti daha önce birarada hiç görmemiştim. Mekân İşletmecisi Ali Güler aslında Türkiye'de bu işin öncülerinden... Tek tek içimize çeke çeke tattık özel lezzetleri.

Gelelim lezzetlere...

Şerbet olarak Demirhindi Şerbeti, Misk-i amber ve Ali Baba şerbetini tattık. Hepsi birbirinden nefisti. Benim farklı ve lezzetli bulduğum ise Misk-i Amber Şerbeti oldu.

Osmanlı Güler Mutfağı'na geldiğimizde ...

Öncelikle birşey hatırlatmam lazım hergün farklı bir çorba çıkıyor ama bu çorbanın adını sakın sormaya kalkmayın çünkü adı Soran Yemez çorbası. Sorarsanız yiyemezsiniz benden söylemesi... Tabiki çorbalar alışılagelmiş çorbalardan farklı Osmanlı lezzetlerinden oluşuyor.

Sonrasında öyle bir köfte geldi ki adı “ Osmanlı Köftesi” içinde baharatlar yok o nedenle kesinlikle midenizi rahatsız etmiyor. Tabiki etin lezzeti ve köftenin farklı sunumu yine fark yaratıyor.

Sıra geldi pidelere...

Orda bir durmak gerekiyor. Öncelikle masanızdan çatal bıçaklar toplanıyor. Eğer çatal bıçak konusunda ısrarcı olursanız üzgünüm o pideye dokunamazsınız. Ali Bey müsaade etmiyor. Çok da doğru yapıyor pide çatal bıçakla yenmezki; elle yenir elle...

Önce bir Sultan Pidesi geldi ki sormayın kokusu hala burnumda... Sonrasında Şehzade Pidesi ve Kapaklı Hünkâr pidesi ile kendimizden geçmişiz. Kapaklı Hünkâr Pidesi'nin yumurtasını patlatma şerefine nail oldum. Tabiki Ali Bey'in elinden bu lezzeti tatmak gibi bir şerefe de nail oldum. İnsan daha ne ister ki...

Ardından gelen Osmanlı tabağında kaybettim kendimi Vişneli Yaprak Dolma , Hünkâr Beğendi ve hayır daha fazla sayamayacağım çünkü fena halde kapatırdım yine kendimi... Devamını siz oraya gittiğinizde tadarsınız zaten. Biraz heyecan iyidir.

Veee son olarak yemeği taçlandıran tatlıya geldi sıra...

Bir Padişah tatlısı geldi ki sormayın... Aslında bu bir helva fakat arasındaki o güzelliğin ne olduğunu anlamak kolay değildi. O kadar hafifti ki... En iyisi siz gidip yerinde keşfedin heyecan artsın. Sonrasında bir Fırın Sütlaç geldi ve Ali Bey’den şöyle bir nara yükseldi “Yeni Çıktı Fırından Eskişehir Unundan” tabiki bu sözü de yazdım bir kenara...

Tabiki bu kadar Osmanlı yemeğinin üzerine bir Osmanlı kahvesi içmeden olmazdı. Nasıl bir tat desem sizede.. Dibek kahvesinin daha hafif içimlisi desem yanılmış olmam herhalde.

Tabiki biz bütün lezzetleri tadarken Ali Bey'in bizi tarihe götürmesi ve restoranında yaşadığı anıları anlatması paha biçilmezdi. Tekrar gitmek için gün sayıyorum. Mutfagımızı tanıtma konusunda öncülük eden ender insanlar onlar.

Siz de gidin a dostlar...

Lezzet Aşkına...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Talip Tekin
 17 Nisan 2018 Salı 07:39
Bu tarz yazılar lezzet avcıları için çok faydalı...Teşekkürler
 Şerbetçi Ali Baba - Ali GÜLER
 17 Nisan 2018 Salı 00:16
Ellerine yüreğine sağlık çok lezzetli bir yazı olmuş en yakın zamanda tekrar bekliyorum...
 Şerbetçi Ali Baba - Ali GÜLER
 17 Nisan 2018 Salı 00:16
Ellerine yüreğine sağlık çok lezzetli bir yazı olmuş en yakın zamanda tekrar bekliyorum...
 Rukiye Akdemir
 16 Nisan 2018 Pazartesi 18:53
Cok guzel bir yazı olmuş tebrikler Ayşegülcüğum?
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler