MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şef olma yolunda adım adım!
Chef Yusuf Dursun
CHEFLER
16 Eylül 2019 Pazartesi
Şef olma yolunda adım adım!

Şef olma yolunda adım adım!

Günümüzün en popüler en yaratıcı mesleklerin başında geliyor şef olmak. En önemli sebebi ise yemek yarışmalarının Mesleği çok cazip hâle getirmesidir. Ama uzaktan görüldüğü gibi değildir bu meslek. Kimsenin hayallerini yıkmak için bunları anlatmıyorum. Gerçekler böyle... Şef olmak isteyenlere naçizane bir kaç tavsiyem olacak. Bu yolda katlanacağı olumlu olumsuz olaylara karşı sizlere bir şeyler katmış olursak ne mutlu bize.

Eğer bu mesleğe başlamaya karar verdiyseniz mutlaka profesyonel mutfaklarda ilk önce biraz çalışın. Burada çalıştıktan sonra uzaktan anlatılanlar ve içerde olanlar arasındaki farkı anlayıp daha iyi karar verip hayatınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

Kesinlikle gelecekte hızlı adım atabilmek için okuyun. Kaliteli okullarda eğitim alın. Teorik aldığınız bilgiler sizleri zorlaya bilir ama ilerde size olan katkısını anlarsınız. İmkanınız varsa yurt dışındaki okullarda okuyun derim.

Kesinlikle bir yabancı diliniz olsun aşçılık evrensel bir meslektir. Yaptığınız iş için dünyadaki gelişmelerden haberdar olmak daha kaliteli ürünler görmek daha farklı düşünmenize olanak sağlayacaktır. Türkiye'de kaliteli kitaplar dergiler makaleler çok az. Bunun için yabancı dil şart özellikle İspanyolca ve İngilizce.

Sektörün ne kadar küçük olduğunu unutmayın. İkide bir yer değiştirip kötü referans almayın. İşten çıkmak tabi ki hakkınız ama işe girmeden işletmeyi iyi bir şekilde araştırın. Örnek ikide bir eleman değiştiren bir otel ise kalitesiz olduğunu anlarsınız. Kaliteli yerler size kaliteli bir gelecek sunar. Çalıştığınız şefler ve mekanlar çok önemli seçerken dikkat edin.

Bir işletmede bana göre en az iki sene çalışın.

Şef ve aşçı ayrımını iyi kavrayın. İyi bir aşçı iyi yemek yapmak zorunda iyi bir şef iyi yönetmesini bilmek zorundadır. İyi yemek yapmak zorunda değildir. Bazı insanlarda el lezzeti çok iyidir. Çok iyi bir aşçı olabilir ama yönetmiyorsa şef olamaz. Mutfakta yönetici olmak sadece yemek yapmakla maalesef ki olmuyor. Bu aradaki farkı iyi anlayıp geleceğinizi ona göre yönlendirin derim.

Kültürüne, işine, aşına aşık ol!

Bu meslekte sevgi, aşk olmasa yapılmıyor. Zorluklarla dolu bir mesleği severek yaptığın sürece zevk alırsın, yorulmazsın. Ama severek yapmadığın  sürece kendini yıpratırsın. Aşa aşk kattığın sürece aştır.

Kendi yemek kültürünü araştır. Neyin nasıl olduğunu nerden geldiğini bil. Kendini bilmeden başkalarını bilmen mümkün değildir.  Anadolu mutfağı sonu olmayan bir roman gibidir. Bu romanın içinde sende olmalısın. Mesleğini yaparken bazen eleştirileceksin. Bunu saygıyla karşıla. Bazen de çok güzel bir şekilde övgüler alacaksın. Bunu da saygıyla karşıla çünkü her insanın damak tadı farklıdır.

İyisi ile kötüsü ile bu yola baş koyduysanız eğer pes etmeyin. Sadece başaracağım demek yeterli olacaktır. Başlamak başarmanın yarısıdır. Hepinize yeni yolunuzda başarılar. Esen kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Mehmet
 4 Ekim 2019 Cuma 14:12
Kaç senelik deneyimin var, kaç yabancı dil biliyorsun da bu önerileri yaptın merak ediyorum.
 Barış
 23 Eylül 2019 Pazartesi 17:54
Şef olmak güzel bir meslek, gençlere güzel tavsiyeler!
 HaldunTüzel
 18 Eylül 2019 Çarşamba 11:17
Bravo arkadaş çok güzel kısa ve net yazmişsın. Tebrik ederim kalemine sağlık.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler