MENÜ
İstanbul 16°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Osmanlı şehri Bursa’nın nefis lezzetleri
Çağlar Çağatay / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
11 Eylül 2019 Çarşamba

Osmanlı şehri Bursa’nın nefis lezzetleri

Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Bursa, tarihi özelliğinin yanı sıra yıllardan beri süregelen zengin bir yemek kültürüne sahip. Bu kültürün meydana getirdiği Bursa mutfağı, günümüz Türk mutfağına hediye ettiği birçok yemek ve tatlıyla biliniyor. İskender kebap, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, pideli kebap, cevizli lokum, tahinli pide, höşmerim ve kestane şekeri Bursa ile anılan tatların başında geliyor.

ÇAĞLAR ÇAĞATAY / GAZETECİ

Osmanlı’ya başkentlik yapmış Bursa, zengin tarihi, doğası ve yemekleri ile gidip görülmesi gereken kentlerden biri. Bursa’da gezilecek yerlerin başında gelen Ulu Camii, kentin en önemli simgelerinden. Koza Han ise, Bursa'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. İpekçilik ile ilgiyi her dönemde üzerine toplayan Bursa Koza Han, kentin geçmişten günümüze ticaret merkezlerinden biri. Türkiye’nin en ünlü kayak merkezi Uludağ’da kente 40 kilometre uzaklıkta. Osmanlı mimarisinin hakim olduğu Cumalıkızık köyü UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir köy. Trilye, çinileri ile meşhur İznik, Mudanya ilçeleri ise kentin diğer cazibe merkezleri. Aynı zamanda mobilya kenti olan İnegöl, Oylat kaplıcaları ile termal tesislere sahip.

150 yıllık lezzet: İskender kebap

Bursa, yüzyıllardan beri süregelen zengin kültürleri sayesinde en ünlü tatları ortaya çıkaran bir kent. Öyle ki bu kadim şehrin mutfağı,  günümüz Türk mutfağına hediye ettiği birçok yemek ve tatlıyla biliniyor. İskender kebap, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, pideli kebap, cevizli lokum, tahinli pide, höşmerim ve kestane şekeri Bursa ile anılan tatların başında geliyor. İskender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender Efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün dünyaya yayılmış. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa kaldırarak kemikleri ve sinirleri ayıklanmış kuzu etini dikey metal bir çubuk üzerinde kendi etrafında, kömür ateşinde pişmesi sağlanmış. Pişen etler bıçakla ince kesilir, servis için kebap pideleri kızartılarak tabaklara yerleştirilir üzerine kesilmiş etler, domates sosu, tereyağı, kenarına yoğurt konarak servis yapılır. İskender Efendi de Bursa ile özdeşleşmiş ve adeta simgesi olmuş kişiliği ile yemeği bütünleştirerek bir ünlenme sürecine girmiş. Bursa’da Botanik Park içerisinde yer alan ve burada her gün binlerce müşteriyi ağırlayan İskender Efendi konağı ise 150 yıllık kültürü yansıtıyor. Sizde mutlaka burada İskender kebap deneyin.

Hediyelik ürün kestane şekeri

Peynir üretiminin yaygın olduğu Mustafakemalpaşa ilçesinde taze peynir kullanılarak yapılan ve ilçenin adı ile anılan tatlı kentin farklı lezzetlerinden. Aynı zamanda adına şenlikler düzenlenen Kemalpaşa tatlısı geleneksel bir Bursa Tatlısıdır. Köy peyniri, irmik, un ve yumurtadan yapılan özel kurabiye şerbetlendirilerek soğutulur. Bu tatlı, dövülmüş ceviz ve kaymak eşliğinde servis ediliyor.  Bursa geleneksel mutfak kültürü içinde bir diğer lezzet ise bayram, düğün ve özel günlerde yapılan cevizli lokum. Kente bir saat uzaklıktaki İnegöl’de marka olmuş lezzetlerden biri de köftesi. İnegöl köftesinin asıl kaynağı Bulgaristan’ın Filibe vilayeti. İlçeye yaptığınız ziyarette Orhan Köfte’de bu tadı mutlaka yanında piyaz ile deneyin. Uludağ’da yetişen kestanelerden yapılan kestane şekeri Bursa’nın marka ürünlerinden. Sevdiklerinize bu lezzeti hediye edebilirsiniz. Kente yaptığınız ziyarette kestane şekeri almadan dönmeyin derim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Barış
 11 Eylül 2019 Çarşamba 19:58
Bir Bursalı olarak bunu beğendim ??
 HaldunTüzel
 11 Eylül 2019 Çarşamba 11:17
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler