MENÜ
İstanbul 18°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mutfak deneyimleri...
Abdullah Bozgeyik / Yazar
YAZARLAR
10 Mart 2018 Cumartesi

Mutfak deneyimleri...

Malum yemek konusunda ne tür yemeklere alışık iseniz o mutfak size daha çok hitap edebilir. Bunda annemizin yemek pişirme alışkanlıkları da bizi etkiler öte yandan. Örneğin salçası bol yemek, acılı, acısı veya bol ve biber salçalı ya da salçasız, hatta salt belirli bir yöreye ait yemekler gibi.. Bu nedenle de evlenene kadar biz erkekler hep annemizin yemeklerini ararız. Sonrasında eşimizin de güzel yemekler yaptığını fark ederiz. Burada tehlikeli konu kıyaslama yapmaktır. Bu tuzağa düşmeyelim.

Türkiye değişik mutfakları denemek için inanılmaz imkanların karşımıza çıkacağı ülkelerden sayılabilir bence. Kişisel olarak değişik mutfakları belirli kıstaslarla deneyenlerdenim. Zaten birazda yıllar itibarıyla artan iş yoğunluğumdan dolayı iş toplantılarımı ya pastanelere ya lokantalara taşıdım bir dönem.  Öte yandan pek de “keyiflendiğimde yemek yerim, canım sıkın olduğunda da yemek yemeyenlerden değil” kontrollü yiyenlerdenim.

Şimdi biran için aşağıdaki mutfaklar size ne ifade ediyor diye düşünmenizi ve aklınıza gelen çağrışımları da sıralamanızı rica ediyorum. Lütfen sadece odaklanın ve asla tatmam veya damak tadıma uymaz vs gibi kesin yargılardan uzaklaşın. En azından kısa süreli de olsa…

Listeler şöyle olabilir sanırım. Lütfen dikkat bu ülke grupları rastgeledir.

A- Farklı mutfaklardan örnek olarak; Avustralya, Çin, Kore, Brezilya, Macaristan, Meksika, Portekiz, İspanyol, Filipinler, Tayland, Japonya, Ukrayna, Vietnam, Hindistan, İsviçre, İsveç, ABD ve Finlandiya Yemekleri,

İlk grup biraz uzak gibi.. ne dersiniz? Peki ya aşağıdaki gibi bir grup için fikirleriniz?

B- Kısmen aşina olduğumuz bazı ülkelerin yemeklerine örnek olarak; Fransa, İtalya, Rusya, Pakistan, Almanya, İngiliz, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna Hersek kısaca Balkan yemekleri

Sanırım ikinci grup en azından seçim açısından daha çok hitap etti sizlere. Çünkü ya gezdiniz, ya programlarını izlediniz ya da bir şekilde o ülke ile ve dolayısıyla da mutfağı ile ilginiz var.

Oysa en kolay seçim aşağıdaki gibi bir liste olabilirdi, değil mi?

C- Karadeniz Yemekleri, Doğu Yemekleri, Güneydoğu Yemekleri, Kürt Yemekleri, Arap Yemekleri, Ermeni Yemekleri, Musevi Yemekleri, Çerkez Yemekleri.. Annenizin yemekleri, Eşinizin Yemekleri ve yapabiliyorsanız da sizin Yemekleriniz

Bu son grup tanıdık geldi ve seçim yapmak da daha kolay oldu, değil mi? İşte bunda haklısınız çünkü be seçimimizde alışkanlıklarımız, yetiştirilme tarzımız ve yenilik ve değişikliklere açık olma durumumuz belirleyici oluyor. Oysa dünya mutfağı ne kadar zengin, öyle ki saymakla bitmez. Eğer ben bildiğim mutfaktan şaşma diyenlerden iseniz.. bu durumda “Pratik Yemekler” en azından denemek için size hitap edebilir umarım.

İş, güç derken öğün atlayan, sağlıksız beslenen; “Köfte, kebap, lahmacun, hamburger dahası hazır gıdaları bolca tüketenlerden, “Dolma, sulu sebze yemekler, pilav, çorba ve bakliyat..” yani annelerimizin mutfağına dudak bükenlerden iseniz. Üstelik adını bile duyduğunuzda “Bakliyat mı? Asla” diyenlerden iseniz dahası “Hamburger, kızartma, kola üçlüsü” ve sabahları aç karnına “Kola” ve diğer asitli içecekler yanında “Filtre veya Nescafe” türü içecekler eğer size cazip görünüyorsa, 20’li yaşları geçmişseniz artık sorun çoktan başlamış demektir. İyi de ben zaten sağlıklıyım, üstelik o üçlü benim göz bebeğim diyorsanız. Sorun bu durumda çok ciddi çünkü temel yemek alışkanlığınızda demektir. Hele bir de o üçlü çocuğunuza da çok cazip görünüyorsa dikkat obezite kapınızı çalabilir. Belki de gelen odur. Kısaca sağlınız tehdit alında demektir. Belki yaşınız itibarı ile fark etmiyor olabilirsiniz.

Son olarak; Fast food yemek favorim ve Bir yumurta bile kıramam diyenlerdenseniz. Bence acilen önlem alın ki sağlıklı yaşayabilesiniz. Sanırım siz de sağlıkla ve afiyetle yaşamak istersiniz. Sanki bu bölüm biraz canınızı sıktı, galiba? İyi de dost acı söyler demişler. Aksi durumda nasılsa doktorlardan bunları duyacaksınız. Siz en iyisi yemek alışkanlığınızı gözden geçirin.

İyi de zaten bunlara dikkat ediyorum diyorsanız sorun yok. Tebrikler. İşte bu aşamada küçük de olsa “Mutfak Deneyimleri” sizin için çok şey ifade edecektir. Sanırım eşiniz mutfakta meşgul ve ona yardımcı olmaktan öte siz de o, lezzetler dünyasına girebilirsiniz. Ne dersiniz?

Afiyetler ve sağlıklar diliyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler