MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının merkezi: Kadim Şehir Mardin
Hüsamettin Oğuz / Gezgin
YAZARLAR
19 Eylül 2018 Çarşamba

Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının merkezi: Kadim Şehir MardinMardin Müzesi’nin davetiyle Blog Yazarları olarak, Mardin’in bilinmeyen tarihi gerçekleriyle tanıştık.
Şehrin turistik mekânları ve ören yerlerini butopraklar.com ve Favori Lezzetler.com yazarı olarak tarihi kalıntıları, doğal güzellikleri ile yerel ürünlerini yerinde inceleme fırsatı buldum. Rehberimiz, değerli dostum ve Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan yaptı. Nihat Erdoğan Mardin’in ve Mardin Müzesinin en meşhur ama az bilinen tarihi gerçeklerinin bilimsel ve popüler arka planlarını gezi boyunca anlattı.Mardin`de kaldığımız süre boyunca gezdiğimiz yerler; Çelbira Üzüm İşliği, Mardin Müzesi, Dara Antik Kenti, Bilale Köyü, Deyrulzafaran Manastırı, Kasimiye Medresesi, Nusaybin Mor Yakup Kilisesi ve Zeynel Abidin Camii Kültür-İnanç Parkı, Mor Evgin Manastısı ve Marin Köyü, Kalecik Köyü, Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Kırklar Kilisesi. Dünyanın en eski üzüm işliği; Çelbira

Mardin’de Çelbira Üzüm işliği dünyanın bilinen en büyük çaplı, en eski üzüm fabrikası olan alanda depo olarak kullanılan yüzlerce sarnıç, ezgi havuzları ve akıtma kanalları karşısında hayrete düştüm. 2 bin yıl önce insanların üzümlerini sıkmak için kullanıldığı alanı bugün de yöre halkının pekmez kaynatmak için toplanmaya devam ettiklerini öğrenince şaşkınlığım bir kat daha arttı. Çelbira üzüm işliği gibi bir arkeolojik alanın hemen yanı başında yükselen plansız inşaatlar, tarihi kuşatan olumsuz ve düzensiz başka bir kentleşme sorunu olarak karşıma burada da çıkmasına şaşırmadım.Atölyelerde tarihi el sanatlari deneyimi ile tarihi hissediyorsunuz

Müze Müdürü Nihat Erdoğan "Müze Eğitimi ve Etkinlikleri" kitabında şöyle diyor:
"Mardin Müzesi, çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda; çocuğa, yaşlıya, engelliye, yoksula eğitim veren, yetişkin eğitimi, halk eğitimi, toplum eğitimi, yaşam boyu eğitim sunan, bireyin gelişmesine toplumun kalkınmasına katkıda bulunan gerçek bir eğitim, öğrenme ve iletişim kurumudur."Türkiye’nin en etkileşimli müzelerinden Mardin Müzesi’nin başarıyla hayata geçirdiği Müze Eğitim Salonundaki onlarca atölyede, tarihi para bastım, ebru yaptım, kök boya  baskı tekniği ile tanıştım, seramik üretiminin aşamalarını ve incelikleri ile sedef kakmanın püf noktalarını öğrendim.Müzede sergilenen sahte eserlere hayret ettim

Mardin Müzesi’nin en eski inançlara ait bulgularından en son tek tanrılı din olan İslamiyet’e ait koleksiyonlarına kadar uzanan tarihi eserlere ev sahipliği yapan İnanç Salonundan başlayarak, Arkeolojik Kazılar Salonu, Ticaret Salonu, Yaşam Salonundaki koleksiyonları gezdik. Sahte Eser Salonu, define meraklısı vatandaşları kandırmak için kullanılan sosyal mühendislik çalışmalarının ürünü olan sahte eserlerin kolluk kuvvetlerince müzeye teslim edilmesiyle oluşturulmuş bir sergileme alanıydı.


Dara harabelerindeki toplu mezarlar ve hidrolik silah

Roma dönemindeki adı Anastasiopolis olan Dara Antik kentinde bir zamanlar akarsu bulunduğu ve sarnıçlar yapıldığı halde daha sonra kuraklık ve susuzluk çekildiğini, su savaşları sırasında tarihi surlardaki tahliye kanallarının hidrolik silah olarak kullanılmış. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’dan tarihi surların restore edileceğini söyledi. 

Persler ve Doğu Romalılar arasındaki savaşta hayatını kaybeden yaklaşık 6 bin askerin gömüldüğü 3 katlı anıt mezarda, insan kemiği ile dolu galeri mezarda, savaşın dehşetine şahit oluyorsunuz.

Nusaybin UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınan tarihi Zeynel Abidin Camisi ve Mor Yakup Kilisesi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınan tarihi Zeynel Abidin Camisi ile hemen yanında bulunan Mor Yakup Kilisesi gezdiğim mekanlar arasında yer aldı.  Cami külliyesinde yer alan türbelerdeki Zeynel Abidin ve kız kardeşi Sitti Zeynep, Hz. Muhammed’in 13. kuşaktan torunlarının mezarlarını ziyaret ettikten sonra, sınırda çay içip bu topraklarda, mezopotamyada olmanın çok farklı bir his olduğunu anladım. Başrollerini Şener Şen ve Meltem Cumbul’un paylaştığı Gönül Yarası filminin çekildiği Nusaybin’in Eskihisar Köyü ve Beyazsu mesire alanında Beyazsu kenarında oturup yrogunluğunuzu buz gibi suya ayaklarınızı sokarak giderebilirsiniz.

Mardin lezzetleri sembüsek, irok, etli ekmek ve işkembe dolması

Uçan Halı Mardin Çocuk Müzik Festivali açılış kortejine katılıp, konserleri izledim.  Dayrulzafaran Manastarı, Mor Evgin Manastırı, Kasimiye Medresesi, Zinciriye Medresesi’ni ve Ulu Camii gezerek şehrin yöresel tatları olan Irok, Sembüsek, işkembe dolması, etli ekmek gibi şehrin yöresel lezzetlerini ile tanıştım. Gecenin geç saatlerine kadar Eski Mardin’de doyasıya gezdim. Bölgedeki barış ve huzur ortamının devamının bölgenin kalkınması için çok önemli olduğunu gecenin geç saatlerine kadar dışarıda dolaşılmasından anlamak mümkün.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Haldun Tüzel
 20 Eylül 2018 Perşembe 07:54
Çok güzel yazmışsınız üstad
 orhan çakmur
 19 Eylül 2018 Çarşamba 21:29
İlk yazı hayırlı uğurlu olsun. Elmalı’da arkası çok gelsin derler. Devamını bekliyorum. Sevgiler.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Favori Lezzetler