MENÜ
İstanbul 18°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mariscos Ensanada!
Ziya Yıldız / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
1 Nisan 2019 Pazartesi

Mariscos Ensanada!

Daha önce size gidip gördüğüm yerlerle ilgili yazılarımla karşınızda olacağımı söylemiştim. Bugün sözümü tutayım ve size en beğendiğim yerlerden biri ile ilgili deneyimlerimi aktarayım.

Ensanada

Meksika’nın batısında uzunca bir yarım adada iki büyük eyalet bulunuyor. Güney Baha Kaliforniya ve Kuzey Baha Kaliforniya. Ensanada kuzeydeki eyalette şirin, küçük bir şehir. Sera sebzeciliği ve bağcılık çok gelişmiş durumda. Dünyanın en kaliteli şaraplarını ürettiklerini iddia ediyorlar. Yol boyunca sık sık görebileceğiniz zeytin bahçeleri ile Akdeniz kıyısı ülkeleri anımsatıyor. Dünyanın bu tarafında zeytin ve zeytinyağı çok yaygın olmasa da bu bölge de ana ürünlerden bir tanesi.

Efendim bizim şirketin Meksika’daki operasyonlarından sorumlu olduğum için Meksika’ya sık sık gidip gelirim. Meksika mutfağı tam bir sentez. Kadim Maya ve Aztek uygarlıklarının üzerine Avrupa koloni dönemi etkileri, tropikal bölgelerin etkileri, Osmanlı pasaportuyla Meksika’ya göç etmiş Ortadoğulu Arapların etkileri derken harika bir mutfak ortaya çıkmış. En yaygın bilinen tako, burrito, tortilla yanında deniz ürünleri restoranları da müthiş. Bu restoranların ortak adı “Mariscos”. Aslında deniz ürünleri demek olan Mariscos bu tür restoranların ortak adı haline gelmiş zamanla. Bizdeki kebap ve kebapçı gibi.
İki büyük okyanusa uzunca kıyıları olan Meksika’da deniz ürünleri bol ve ucuz. Böyle olunca da bolca Mariscos restoranı var. İşte bunlardan biri de ABD’nin, San Diego şehrinin 130 km güneyindeki Ensanada’daki “La Cocedora De Langosta”.

Pasifik okyanusu kıyısındaki Ensanada ABD’den hafta sonu için gelinecek kadar yakın. Dolayısıyla turistik bir şehir. Kaliteli otel ve yemeğe ulaşmak kolay. Burada geçirdiğim süre içerisinde en beğendiğim restoran “La Cocedora De Langosta” oldu. Zengin bir menüsü olan restoranın en güzel yanı tadım yapabileceğiniz küçük porsiyonlarda ürünlerini servis edebiliyor olmaları. Bu sayede daha çok yemeğin tadına bakabiliyorsunuz. Doymazsanız daha büyük porsiyonlarda da sipariş verebilirsiniz.

Restoranın zengin menüsünde benim favorim kokteyller. Cóctel de camarón, Cóctel Campechano, Cóctel Mixto. Bu kokteyller bol sulu ve taze sebzeli ve soğuk tüketiliyor. En güzel tarafı da bu. Misket limonu suyu, Clamato ve baharatlardan oluşan sosun içinde karides, ahtapot ve tuna balığı eti ya haşlanmış ya da çiğ olarak servis ediliyor. Avokado ve kişniş mutlaka ekleniyor. Taze domates az ancak son yıllarda üretimi gittikçe artan ve bizim tükettiğimiz hıyar tipinde hıyar bolca servis ediliyor. Yanında ekmek ya da tortilla isterseniz geliyor. Normalde krakerle ya da sade yeniyor.

Bu bölgede Pasifik okyanusunun çok derin olması nedeniyle su çok soğuk. Bu nedenle tüm deniz ürünleri yağlı. Kıyıların kayalık olması nedeniyle yuva yapacak bolca yer olması, denizlerin özenle korunuyor olması balıkçılığı çok geliştirmiş.

Gelişmekte olan bir ekonomisi olan Meksika’nın en çok ihracat yaptığı ülke ABD. ABD’nin satın alacağı ürünlerde belli kalite standartları dayatması nedeniyle kaliteli ürünlere ulaşım kolay. Gıda güvenliği ile ilgili çok sorun yaşanmıyor.

Youtube da bu yemekler ile bolca tarif bulabilmek mümkün. Ben evde yapmayı hiç denemedim ancak bakınca göreceksiniz çok kolay tarifler.

Eğer yolunuz Ensanada’ya düşerse mutlaka bir uğrayın derim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bülent Dokuzluoğlu
 8 Nisan 2019 Pazartesi 21:21
Çok güzel keyifli bir yazı olmuş, kalemine sağlık
 güldne yilmaz
 2 Nisan 2019 Salı 07:24
gitmis yemis kadar oldum.....anlatim cok guzel....tebrikler
 Cesnitimur
 1 Nisan 2019 Pazartesi 12:58
Kaleminize saglik..oradaymişım gibi oldum..???? yolumuzu zor düşürurüz oralara...
 Haldun Tüzel
 1 Nisan 2019 Pazartesi 12:45
Ziya hocam, kaleminize yüreğinize sağlık. Her ne kadar ulaşamayacağını Z lezzetler için ağzımızı şapurdatıyorsak da sağ olun var olun.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler