MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Konseptin kadar iyi mekansın!
Talip Bayram / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
28 Haziran 2019 Cuma

Konseptin kadar iyi mekansın!

 

Her mekânın ve özellikle Restoranların kendine özgü bir konsepti olmalı;

Bir mekan dizaynı, İç tasarımı, personel kıyafetleri vs. tüm detayları ile bir bütünlük oluşturmalı ve o mekanı çağrıştırmalı, hatta özel iç ortam kokusu olmalı. Mekana girdiğinizde hemen o kokuyu hissetmelisiniz. Ve belki en önemlisi de kendine özgü bir konsepti olmalı. Diğer mekanlardan onu ayıran, farklılaştıran, ya tasarımıyla ya hizmetiyle ya menüsüyle ya lezzet farkıyla yada …… bunu çoğaltabilirsiniz. Ama mutlaka o mekana giren kişi oraya ne için geldiğini bilmeli ve neden tercih ettiğini söylemeli sizlere. Restoran ise o mekanın mutlaka özel menüsü olmalı ve bu menüde Mekan şefinin kendine ait özel spesiyalleri de yer almalı.

Bence her mekanın kendine ait bir ayrı hususiyeti daha olmalı, Seni cezbetmeli çekmeli adeta o mekana. Dostlarla buluşup dertleştiğin veya şiirine ilham olacak bir mekan gibi olmalı. Piyer loti gibi. Çamlıca Tepesi gibi. Öyle bir mekanda çayınızı karıştırırken Sait Faik ile göz göze gelmeyi hayal etmelisiniz. Diğer başka bir mekanda kahvenizi yudumlarken karşınızda oturan Orhan Kemal’in önündeki kâğıda bir şeyler mi yazıyor diye düşünmelisiniz.

Farklı mekan konseptlerine gelince; Mesela Okyanus manzaralı bir uçurumun kenarında bir mekan hayal edin, efsanevi gün batımını izlerken çayınızı yudumladığınızı düşünün. Okyanustan epey yükseklikte, kendinizi sadece okyanus dalgalarının huzurlu seslerine ve güneşin batışının güzel atmosferine bırakabildiğinizi tasavvur edin. Olağanüstü değil mi?

Veya daha modern ve teknolojik, tam anlamıyla otomatikleştirilmiş Kasiyer veya garsonun bulunmadığı bir restoran düşünün. Bu restoranda, siparişinizi ve ödemenizi bir ipad üzerinden kendiniz yapıyorsunuz. Yemekler taze bir şekilde yapıldıktan sonra müşteriler için bir cam kutuya hazırlanıyor. Ve masaya geliyor. Değişik ve fantastik olmaz mı?

Birde bunu hayal edin, tamamıyla camdan oluşmuş deniz altı restoran ve balıklar eşliğinde yemek yiyorsunuz ve tabi ki balık. Enfes olmaz mı?

Tüm bu saydığım şeyler dünyanın bazı yerlerinde yapılıyor ve insanlar buralarda yemek yemeğe bayılıyor ve yüklü miktarlarda para da ödüyorlar.

Bu güzel ülkemize gelince şahane mekânlarımız yok da değil,

Supraçamlıca gibi.

Tüm İstanbul veya Dünyanın hayran kaldığı Çamlıca tepesinin en hakim yerinde, yeşillikler içinde geniş bir arazi ve tam bogaza nazır bir Restoran. Şairin ifadesinde ‘’dün sana bir tepeden baktım aziz İstanbul’’ (Yahya Kemal Beyatlı) sözünün karşılık bulduğu bir Restoran. Üsküdar Çamlıca’da

Qadraj gibi

Yeşillikler içinde tarihi hüviyeti ve dinginliği ile huzur veren, insan ruhunu dinlendiren, yeşilin bin bir tonunu içinde barındıran, her mevsim başka bir güzelliğe bürünen doğanın içinden fışkırmış gibi duran bir Restoran. Beykoz Anadolu Hisarında

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler