MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kafelerin Kafesi Ankara'da Cafe dés Cafés..
Ayşegül Binici / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
19 Kasım 2017 Pazar

Kafelerin Kafesi Ankara'da Cafe dés Cafés..

Ankara’ da Tunalı Hilmi Caddesi'nden geçen herkesin” uğramazsam olmaz “dediği bir mekana misafir olduk. Cafe dés Cafés. Daha mekandan içeri girmeden dış görüntüsüyle alıp götürdü beni. Kendimi Fransa’ nın o güzel sokaklarında hissettim. Beni mekânın ortaklarından Halil Bey karşıladı. Sonrasında koyu bir sohbete daldık.

Biraz tarihçe....

Halil Yurtkuran ve Kamil Uzel’in ortaklıkları çok uzun bir dönemi kapsıyor. 1981 yılında kafe'nin şimdiki yerinde market açmışlar.1993 senesinde Hipermarket'lerin revaçta olması dolayısıyla farklı bir arayışa yönelmişler ve İstanbul’a gidip ne yapabiliriz diye araştırmaya başlamışlar. O dönemin İstanbul'daki ünlü bir kafe'sinin mimarıyla tanışmışlar ve kafe kültürü ‘nün ilk temellerini atmışlar. O dönem Ankara'lıların pastanelere ve kebapçılarda vakit geçirdiğini ve kafe kültürünü hiç tanımadığını söyledi Halil Bey. Bu araştırmaları tam iki yıl sürmüş. Bu süreçte ortağı Kamil Bey’in eşi öncelikle kafe'nin adını Cafe de Cafe olmasını önermiş.  O dönemde Fransızca'sı çok iyi olan bir aile yakınlarına danışmışlar; o da bu ismi çok beğenmiş ve “S” takısı getirerek  Kafe'lerin Kafesi anlamına gelen Cafe dés Cafés isminde karar kılmışlar. Çok da iyi yapmışlar . 1995 yılının 10 Kasım'ında faaliyete geçmişler. Aslına bakarsanız gerçekten de şu dönemde varolan birçok kafe'nin babası olarak tam da adına yaraşır bir asaletle yollarına tam gaz devam ediyorlar . Kafe kurulurken tam anlamıyla profesyonel destek almışlar. Masa düzeninden servise ve ürün çeşitlerine kadar profesyonel ellere kendilerini emanet edip yeni bir akımın öncüsü olmuşlar. Ayrıca İtalyan Büyükelçiliği'nden kahve yapımını da öğrenmişler. Ama her yeniliğin zorluğu onları da etkilemiş. Örneğin ilk üç ay kimse kapıdan içeri girmemiş. Sonrasında teker teker adımlar bu güzel kafeden içeri girmiş ve her gelen bir daha da çıkmak istememiş tıpkı benim gibi...

Şimdi atmosfere dönelim...

 İçerideki dekor hiç bozulmadan korunmuş. İçeri girdiğimde eskiye duyulan özlemi gidermek için bir fırsat yakalamış oldum aslında.Sabah saatlerinde mis gibi kruvasan kokusu beni benden aldı. Dekorasyon ilk günkü gibi korunmuş. Duvarlarda kurulduğu yıllara ait izler taşıyor. 90'lı yıllara ait Hayat Dergisi sayfaları duvarları süslemiş. Bu arada mekanın ortaklarından Halil Bey kısa bir anısından bahsetti bizlere.

Duvardaki tablolardan birinde 1954 senesine ait bir erkek güzellik yarışmasının gazete sayfasını göstererek o sayfadaki yarışmacılardan birinin torunu yıllar sonra geldiği bu mekânda dedesinin resmiyle karşılaşmış ve bunu dedesiyle paylaşmış.Bir gün o dede torunundan aldığı haberle bu mekana gelip Halil Bey’e “benim burda bir resmim varmış” demiş.Halil Bey çok şaşırmış; hiç aklına gelmemiş bu tablo. Sonrasında duvarlarda tabloyu aramışlar ve bulmuşlar ; hatta gelen beyefendi elinde orjinal resmini de getirmiş.” Çok duygulandım “diyor Halil Bey “iki nesli de bir arada görmek gerçekten beni çok gururlandırdı” diye de ekliyor.Ayrıca buna birbirinden özel tablolar da eşlik ediyor. Yine o yıllara ait eski radyolar ve pikaplarla çok hos bir hava yaratılmış.

Çok özel bir Atatürk Köşesi dikkatimi çekti. Aslında mekan dört ayrı bölümden oluşuyor. Hemen mekânın dışında yeralan bir Cadde bölümü;ardından Salon bölümünde 90'lı yıllara ait döşenmiş ve hatta pencereleri Fransız güpür'leriyle süslenmiş bir nostalji köşesi, ardından bir arka bölüme geçtiğinizde usta ellerin elinden misafirlerin yanında birbirinden güzel tatlıların üretildiği Sera diye adlandırdıkları bir pastane bölümü; ve sonrasında arkasında gizli bir Bahçe bölümü bizi karşılıyor. 7'den 70'e herkesin gelmesine şaşırmamak gerek. Çünkü bu özellikleriyle her yaştan misafir kendisine ait bir köşe buluyor. Halil bey'inde dediği gibi ilk defa bir mekana gelen misafirler önce dekor’a sonra yemekler'e sonra da servise bakıyor. Burada hepsi de dört dörtlük.

Şimdi gelelim lezzetlere...

Kurulduğu günden beri yapılan bazı lezzetler var. Bunların en başında Mısırlı Tavuk Krep geliyor. 22 senedir en fazla satan ve tadı hiç bozulmadan bugünlere gelmiş bir lezzet. Bunu Mantarlı Krep, Ispanak Soslu Krep, Armut Soslu Bonfile Salata, Cheescake, Tarhun Soslu Bonfile, Şefin Salatası ve ev yapımı Limonata takip ediyor. Tüm bu lezzetler 22 yıl boyunca bozulmadan bugünlere gelmiş. Şu anda menülerinde 60 çeşitten fazla lezzet var. Benim bugünkü tercihim Robespierre Pizza , Kinoalı Maş Fasulye’li Buğday Salatası, bir saray tatlısı olan Mehlika ve Islak Çikolatalı Kek oldu. Bugüne kadar yediğim pizzaları burada yediğim pizza’ dan sonra yok sayıyorum hiç kimse kusura bakmasın. Ben böyle ince böyle çıtır bir hamur görmedim. Mehlika tatlısı’nın içindeki yer fıstığı öyle güzel bir lezzet vermiş ki anlatamam. Salata çok sağlıklı ve tek başına doyurur nitelikte. Islak Çikolatalı kekten bahsedip de size daha fazla eziyet etmek istemiyorum. Bir sonraki gidişimde mutlaka denemek istediğim bir lezzet daha var ki o da Zahterli Levrek Fileto.

Sizin de bir gün Ankara Tunalı Hilmi Caddesi’ne yolunuz düşerse mutlaka bu güzel mekana uğrayın. Bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Tüm Lezzet Dostları'na sevgilerimle...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Akif Budak ?? @cokgezen.gurme
 22 Kasım 2017 Çarşamba 20:53
Size beni taa uzaklardan çok sevdiğim lezzetlerinin damağımda kalakaldığı Tunalı Hilmi bir yana,Ankara öteki yana,Türkiye''nin en nezih cafesine taşıdığınız için minnettarım... Tésekkurler ?? Lezzetli bir yazı olmuş tebrikler ??
 Bilal Doma
 20 Kasım 2017 Pazartesi 17:04
Teşekkürler Aysegul hanim.Bir mekan ancak bu kadar güzel anlatilabilir.Yazınınızla Mekanı yaşadım. Bunca yıl Ankara dayım ilk fırsatta ugrayacagim.
 Bilal Doma
 20 Kasım 2017 Pazartesi 17:04
Teşekkürler Aysegul hanim.Bir mekan ancak bu kadar güzel anlatilabilir.Yazınınızla Mekanı yaşadım. Bunca yıl Ankara dayım ilk fırsatta ugrayacagim.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler