MENÜ
İstanbul 18°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
KafeSim'de Yavaş Yemek
Simay Özlü Diniz / Mekan Yazarı
YAZARLAR
7 Şubat 2019 Perşembe

KafeSim'de Yavaş Yemek

KafeSim’e gelen herkes yemeğini istediği yavaşlıkta yiyebilir, çünkü aslında acele etmeden, keyfini çıkararak yemek gerekir. Peki, neden yavaş yemek gerekir, neden önemlidir ve büyük şehirlerde bu başarılabilir mi?

Yavaş yemek akımı 1986’da İtalya’nın başkenti Roma’da başlayan sosyolojik bir harekettir. Komünist bir siyasi aktivist, yazar, editör ve gazeteci olan Carlo Petrini öncülüğünde İspanyol Merdivenleri'nde Mc Donalds’ın açılmasının protesto edilmesiyle hayat bulmuştur. Yavaş yemek hareketi 15 ülkenin katılımıyla imzalanmış ve kabul edilmiştir. Daha genel deyişle yavaş akım hayatın yavaşlatılması gereğini savunan, küreselleşmenin olumsuz etkileri ve başarı için her zaman daha hızlı olunması gereğini savunan sisteme karşı geliştirilmiş bir kültürdür. Yavaş akımın felsefesine göre her şeyi daha hızlı yapmak değil; doğru hızda, en iyi ve en kaliteli şekilde yapmak gerekir. Küreselleşmenin etkisiyle özellikle büyük şehirlerin sunduğu yaşam koşullarında hızlı üretim, hızlı tüketim ve hızlı yemek kültürünün değiştirilmesi gereğine inanır. Yavaş yemek akımı bütün insanların kendileri, yemeğin üreticileri ve gezegen için iyi olan bir yemeğe erişimlerinin olduğu bir dünya vizyonuna sahiptir. İnsanlar yemeklerini yerken yediklerinin nereden geldiğine, kendilerine ve çevrelerine zarar verip vermediğine dikkat ederek seçmelidirler. Yavaş yemek akımına göre tükettiğimiz yiyecekler, iyi, lezzetli ve taze; çevreye, hayvanlara ve sağlığımıza zarar vermeyen, temiz; tüketiciler ve üreticiler için adil şartlarda olmalıdır. Bu hareket hızlı ve aşırı tüketim, fast food kültürü, yapay gıda üretimi ve tarımda insan ve çevreye zarar veren zehirli kimyasalların kullanılmasına karşıdır. 

    Carlo Petrini 2004’te Gastronomi Bilimleri Üniversitesi’ni kurmuş, Time dergisi tarafından yılın kahramanı seçilmiştir. Şu anda İtalyan Demokratik Partisi’nin üyesi olarak çalışmakta ve La Repubblica gazetesinde hala yazılar yazmaktadır. Bugün yavaş yemek hareketi 150 ülkeden toplamda 100.000 üyeye ulaşmıştır. Yavaş hareketi ayrıca “Cittaslow” adı altında yavaş (sakin) şehir ve bunun gibi alt kültürlerin oluşmasına vesile olmuştur. Yavaş hareketinin ideali yavaş bir gezegen yaratmaktır. Peki bu hareketin eleştirileri nedir? Kritikler der ki, gerçekten de son sürat ilerleyen büyük şehirlerde yavaş olmak ve organik gıdalara uygun fiyatlarla ulaşmak nasıl mümkün olacak? Vakit isteyen ev yapımı ürünler veya fahiş fiyatlı organik ürünler modern yaşantının hızına ve halkın çoğunluğuna ulaşıp, hizmet edemediken sonra amacına ulaşmış olacak mı? Tabi ki, hayır! O zaman internet üzerinden üreticisinden tüketiciye aracısız ve uygun fiyatlı organik ürün sağlayan organizasyonlar bu hareket için çok önemlidir. Ve belki pratik ev yapımı tarifler ve bilinçlendirmenin faydası olacaktır.

Öyleyse her zaman, her şeyi hızlı yapmanın gereğini unutup, elimize çayımızı alıp, KafeSim’in bahçesinde gökyüzünde uçan kuşları izleyerek, ağır ağır çevreye ve bize zarar vermeyen yemeğimizi yiyeceğiz. Yerken de her anın tadını çıkaracağız. Bugün iş görüşmesine gittiğim yerde duvarda şöyle yazıyordu: “Her gün birazcık yaşayabilsek, hayat ne güzel olurdu!”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Simay Özlü Diniz
 20 Mart 2019 Çarşamba 14:18
Yorumlarınız için çok teşekkürler. Sevgiler :)
 Naz
 14 Şubat 2019 Perşembe 21:41
Tam da ihtiyacım olduğu bir zamanda karşıma çıktı bu yazı... teşekkür ederim
 Nilay
 13 Şubat 2019 Çarşamba 01:40
Keyifle okudum, tesekkurler! ?? Ozellikle final cok hos: “Her gün birazcık yaşayabilsek, hayat ne güzel olurdu!”
 Sevda Diniz
 7 Şubat 2019 Perşembe 22:27
Çok güzel bir yazı..Kutluyorum ..
 Sevda Diniz
 7 Şubat 2019 Perşembe 19:58
Çok güzel...Kutluyorum seni Simaycığım..
 Aslı Zeydan
 7 Şubat 2019 Perşembe 11:04
harikasın!
 HaldunTüzel
 7 Şubat 2019 Perşembe 09:30
Günaydın, cok güzel ve açıklayıcı bir bilgi. Hangi conveviumdansınız.
 Nilgun
 7 Şubat 2019 Perşembe 08:50
Ozellikle buyuk kentlerdeki onlenemez hizli yasam yediden yetmise hepimizi esir aldi. Umarim bu makale bir cogumuzun bakis acisini degistirmesine yardimci olur. Tesekkurler.
 Ahmet
 7 Şubat 2019 Perşembe 08:49
"Hergun birazcık yavaşlayabilsek hayat ne guzel olurdu"
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler