MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Juan Y Medio
Ziya Yıldız / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
3 Eylül 2019 Salı

Juan Y Medio

Yılda birkaç kez işle ilgili olarak Şili’ye seyahat ederim. Şili, Güney Amerika kıtasının batısında ince uzun bir ülke. Doğusunda dünyanın en uzun sıra dağları olan Ant dağları, batısında da Pasifik Okyanusu ile izole bir ülke Şili. Bu izolasyon tarımsal üretim açısında Şili’ye ciddi bir avantaj sağlıyor. Dünyanın geri kalanında bolca görebildiğiniz bitkisel hastalık ve zararlıların çoğu Şili’de yok. Diğer bir yandan 4300 km boyu, ortalama 180 km olan genişliği ile Şili’de çok kısa mesafelerde çok farklı iklim tiplerini görebiliyorsunuz. 15 km için de iklim tamamen değişebiliyor. Kuzeyinde dünyanın en kuru çölü Atakama, güneyinde ise güney kutbu var. Kürenin altına yakın bir yerinde olduğundan çok farklı açılarda güneş ışığı alıyor. Bunları neden mi anlatıyorum? Bu nedenler Şili’de eşsiz bir bitkisel üretim yapılmasını sağlıyor. Dağlarında çeşit çeşit otlar yetişen Şili’nin hayvancılığı da çok iyi. Zaten And dağlarının hemen diğer tarafında dünyanın en iyi steaklerini yiyebileceğiniz ve başka bir yazıya konu olacak Arjantin’in Mendoza kenti bulunuyor. Bu kadar zengin tarımsal üretim bir de zengin Avrupa ve güney Amerikan yerlilerinin mutfak kültürüyle birleşince müthiş bir mutfak çıkmış ortaya.

Şili’deki temsilcimiz firmadan arkadaşlarla Şili içinde bolca seyahat ederiz. Daha önce de söylediğim gibi kısacık mesafelerde birçok farklı üretim dönemleri olduğundan limitli zamanda bolca yer görmemiz gerekir her gittiğimde. Bolca yer görünce farklı farklı yerlerde farklı farklı yemekler tatma imkânı da oluyor haliyle.

Şili’nin güneyinde önemli sebze üretim bölgeleri var: Rancagua, San Fernando, Talca ve diğerleri. Bu seyahati her yaptığımızda nedense hep aynı yerde yemek yediğimizi fark ettim. Otoyol kenarında, her daim kalabalık, hareketli gerçekten güzel bir restoran. Şilili arkadaşlarım da, bende her ne olursa olsun, yemek yemek için ayıracağımız bir vakit varsa onu bu restoran için ayırıyoruz. Gerekirse öğlen yemek yemiyoruz, hiç ara vermeden işimizi yapıyoruz ama yine de dönüşte o restorana uğruyoruz.

Juan y Medio!

Juan y Medio’da yemekler çok çeşitli, çok güzel ve porsiyonlar çok büyük. Temizliği ve servis kalitesiyle de dikkat çeken Juan y Medio tüm Şili’de iyi bilinen gerçekten ünlü bir restoran. Bizim gittiğimiz ilk açılan ve bugünkü merkez şube sayılan en eski Rosarıo – Carretera’dan başka 5 ayrı yerde daha Juan y Medio var. Ben diğerlerine gitmedim ancak bu şubesi gerçekten müthiş. Ev yemeği diyebileceğimiz Çeşit çeşit sulu yemekler, ızgaralar, fırınlar her tür yemekleri ve kendilerine özgü içecekleri var. Limonatalar, vişne, şeftali, kayısı konsantreleri, taze üzüm suları ve daha birçoğu. Menü bir esnaf lokantası menüsü gibi.

Başlarda küçük bir restoran olarak işe başlayan bu restoranın kurucusu Ana Miranda Carreño adında bir kadın. Kadının eşi Juan Barrera Macías yaklaşık iki metre boyunda ve 150 kg civarı bir ağırlıkta dev gibi bir adammış. Juan’ın lakabı Don Juan y Medio yani bir buçuk adam Juan’mış. Çok uzun ve ağır olduğu için 1,5 insan gözüyle bakılan Juan’a arkadaşları Juan y Medio derlermiş. Juan’ın eşi Ana Miranda kocasının lakabından esinlenerek dükkânına Juan y Medio ismini verdiğinde yıl 1947 imiş. Juan kolay kolay doymadığı için eşi onun tabağına bol bol yemek koyarmış. Hal böyle olunca restoranın porsiyonları Juan’ın standartlarına göre ayarlanmış ve günümüze kadar öylece gelmiş. Gerçekten Juan y Medio’nun porsiyonları bugünde çok bol ve büyük. İnanın ABD’dekilerden bile büyük. Güney Amerika’nın zaten zengin olan mutfağı ile birleşen Avrupa mutfağından bambaşka zengin bir mutfak doğmuş.

Bu esnaf lokantası profilindeki restoranı yolu Şili’ye düşen herkese öneriyorum. Mutlaka burada bir mola verin ve yemeklerin tadına bakın. Eğer gerçekten yolunuzu Şili’ye düşerse Juan y Medio’ya çokta uzak olmayan bir mesafede gözlerinizin dolmasına engel olamayacağınız bir yer daha var oraya da mutlaka uğrayın…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler