MENÜ
İstanbul 16°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İtalyan mutfağının doğuşu ve Roma mutfağı
Fırat Alagöz / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
8 Ekim 2018 Pazartesi

İtalyan mutfağının doğuşu ve Roma mutfağı

 

Sevgili dostlar, İtalyan mutfağı denince heyecanlanır gibi oldunuz sanki haklısınızda nasıl heyecanlanmayalım  nerden başlasak acaba diye sorsam enfes makarnalarını hemen söylersiniz lafınız bitmeden daha pizza gelir ince hamurun üzerine malzemeler yağmaya başlar Daha nice yemekleri tarifleri Tatlılarına kadar devam eder bu gün sizlere italyan mutfağının doğuşundan bahsetmek istiyorum yada kapatın gözlerinizi sizi çizmenin aşkına götüreyim hazırmıyız ..

Yemek tarifleri de İtalya’nın farklı bölgeleri arasındaki bağları geliştirmiştir .Kurutulmuş makarna 13.yy dan beri Ligurya”da yaygın olarak kullanılmaktaydı.Bundan önceki üretimi tekniği ile muhtemelen Araplardan alan Sicilya ile sınırlıydı.”Macaroni “terimi ilk defa 13.yy “da Ligurya”da ,ortasında bir deliğin olduğu,uzun şeritler halinde kesilmiş ve belli bir süre korunabilen kurutulmuş makarna için kullanılmıştır.14.yy “da Cenova kaynaklı belgeler “Lazanya yapanlardan “bahsetmekte ve bu da kurutulmuş makarnanın  gemilerde kullanılan erzakın bir parçası haline gelmiş olduğunu göstermektedir.15.yy”da önce Apulia ve sonrasında diğer bölgelerde uzun ömürlü kurutulmuş makarna üretimine başlandı ve bu ilk olarak Napoli”de ,17.yy “dan itibaren tüm İtalya’da yayıldı.Rönesans süresince yemek yapımına yönelik bir ilgi patlamasının habercisi olarak 14.yy da gelişir.

Bölgesel yerlerin tarifleri Po vadisi  -Roma -Toscana geleneği ve buna benzer gelenekleri yaratarak yaygınlaşmaya başladı .En ünlü yemek pişirme kitaplarından biri 14.yy “da yerel deyişlerle dolu bir konuşma Latincesi biçiminde yazılmış olan ,Sicilya kökenli Liber de Coguinay”dı.Bu kitap on dördüncü yüzyıl boyunca tüm İtalya’da yazılmış olan bir dizi gastronomi incelemesinin öncüsüdür.Toscana dilinde yazılmış olan Libero di cucina büyük ölçüde Liber”in yerel dilde bir çevirisiydi.

Roma halkı genel olarak dışarıda yemek yemeği çok sever. Saatlerce süren sohbetlere çatal-bıçak sesleri eşlik eder ve gece yarılarına kadar devam eder. Aslında bu geleneklerinin Antik Roma döneminden geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü Romalıların surların dışında yaşadıkları dönemde tavernalar varmış burada yemekler yenir, şaraplar içilir, gece eğlence ile devam edermiş. İşte o günden beri dışarıda yemek yemek aslında bir sosyalleşme aracı olmuş. Günümüzde Romalılar bu kültürü hiç bırakmamışlar ve Roma mutfağını da eklemeler ile günümüze de taşımışlardır. 

Az baharat ile sade Roma Mutfağı

Roma mutfağı aslında sade bir mutfaktır, en önemli özelliği ise her şeyin basit olarak hazırlanıp, sunulmasıdır. Baharat kullanımı yoğun değildir. Antik Roma döneminde tahıllardan yapılan yemeklerin soğan ve sarımsakla bütünleştiği söylenmekte. Antik Roma mutfağını kaleme alan dönemin ilk yemek kitabını yazan Apicius kitabında, zengin Romalıların,  domuz, tavuk, yumurta yediğini anlatırken, Yunanistan’dan getirtilen aşçıların Akdeniz mutfağını Roma'ya taşıdıkları belirtilmektedir. 

Roma Mutfağından gözde lezzetler…

Abbacchaio Arrosto

Sarımsakla pişirilen yeni doğmuş kuzu kızartması. İçersine sarımsak, rezene ve çeşitli baharatlar serpiştirilerek çevirme yapılarak pişirilir. Tam bir Lazio bölgesi Roma spesiyalidir. Roma Sardunya’dan sonra en iyi kuzu etinin olduğu bölgedir. Saltimbocca prosciutto  adaçayı ile kızartılan dana etinin lezzeti ise bir Roma geleneksel lezzetidir

Coda alla Vaccinara

Domates sosu, kereviz karanfil ve bitter çikolata ile servis edilen ve genelde hayvanın kuyruk kısmından yapılan bir yemek

Carciofi alla Romana

Roma usulü enginar. En önemli özelliği şarapla pişmesi. • Carciofi alla Guidia /Bir Roma klasiği 

Acı biberle doldurulan enginarların kızartılması ile yapılan bir lezzet.

Suppli

Kızartılmış pirinç kroketlerinin içinin dana eti ve mozarella peynirinin doldurulması ile hazırlanan ve enfes bir tadı olan spesiyal tat 

Marizotti

Üzüm ve tatlı portakal sosu ile yapılan tavşan eti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler