MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Güzel İzmir’in muhteşem tatları
Çağlar Çağatay / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
3 Ekim 2019 Perşembe

Güzel İzmir’in muhteşem tatları

Ege’nin incisi İzmir, eşsiz güzelliklere sahip bir kent. Yüzyıllardır farklı kültürlere ev sahipliği yapan İzmir, bu çeşitliliğini mutfağına da yansıtıyor. Boyoz’dan Kumru’ya, İzmir Köftesi’nden Tulum peynirine, balığından otlarına kadar birçok muhteşem lezzete sahip bu kenti mutlaka görün.

ÇAĞLAR ÇAĞATAY

Anadolu’nun çağdaş yüzü ve batıya açılan kapısı olarak anılan İzmir, yüzyıllardır farklı kültürlere, dinlere ve medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Bir hoşgörü kenti olma özelliği taşıyan İzmir’in kültürel çeşitliliği mutfağında da görülüyor. Nüfusu 4 milyonu aşan İzmir’de, kaynaklara göre ilk turizm hareketi burada başlamış. 8 bin 500 yıllık tarihi, iklimi, keşfedilmiş ve keşfedilmeyi bekleyen turizm arzı ile ülkemiz turizm sektörü zincirinin en güçlü halkalarından biri. Yılın 300 günü güneşli olan İzmir, sakinlerine ve ziyaretçilere özellikle Kordon’un da dolaşma ve çimlerde oturup manzaranın tadını çıkartma fırsatı veriyor. Hızlı yemek akımlarına karşı slow food’ın yayıldığı dünyada, zeytinyağı ve şevketi bostan, enginar, turpotu, deniz börülcesi, radika gibi İzmir’in binbir çeşit otları ile yapılan Ege yemekleri, günümüz modern gastronomi kültürünün de kalbini oluşturuyor.

Zeytinyağı ile lezzetlenen otlar

İzmir mutfağında ilk bakışta zeytinyağı ile lezzetlenen sebze, ot ve balık yemekleri ile Akdenizli mutfak özellikleri dikkati çekiyor. İzmir mutfağının Akdenizli kısmına daha çok kıyı kesimlerinde rastlanıyor. Zeytinyağı ile lezzetlenen sebze ve ot yemekleri ile körfezden çıkan balıklardan yapılan yemeklerin en güzel örneklerine İzmir’de yiyebilirsiniz.  Et, süt ve buğday ile şekillenen mutfak kültürüne ise İzmir’in kırsal kesiminde rastlanır. Keşkek hemen her ilçede düğünlerin vazgeçilmez yemeği.

Sokak lezzetleri boyoz ve kumru

İzmir sokak lezzetleri açısından da geniş bir çeşitliliğe sahip. Boyoz, İzmir’e özgü bir lezzet. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir hamur işi. Boyozun yanında mutlaka yumurta ve çay eşlik ediyor. İzmir’e yolunuz düşerse sabahın erken saatlerinde boyozu kahvaltı sofralarında tadın. Ya da deniz kenarında bulunan boyoz satıcılarından alıp keyifle yiyebilirsiniz.  Sabah kahvaltılarının diğer vazgeçilmezi İzmir gevreği. Bunun yanında kentte sokak lezzeti atıştırmalıkların başında kumru yer alıyor. kente özgü bir sandviç çeşidi. Kumrunun sandviç ekmeği kumru kuşuna benzetildiği için kumru adı verilmiş. Kumrunun içinde sucuk, salam, kaşar peynir, domates, biber, tulum peyniri, mayonez ve ketçap bulunuyor. Bir diğer lezzet Lokma, İzmir’in yöresel tatlısı. Hamurdan yapılan bu tatlı kızartılır ve daha sonra bolca şerbetlenir. Yine tezgahlarda satılan midye dolma da deneyebilirsiniz.

Asma yaprağında barbun

Türkiye’nin birçok noktasında farklı köfte çeşitleri var. Ama İzmir Köftesi, bildiğimiz köftelerden farklı şekilde yapılmakta. Kıyma ve baharatlar harmanlanır ve köfte yağa kızartılır. Daha sonra çeşitli sebzeler ile fırın tepsisine dizilir ve fırında pişirilir. Özel olarak bir sos hazırlanır ve üzerine dökülür. Fırından çıkan köfteler sıcak servis edilir. Kentin meşhur otu Şevketi Bostan bir çeşit bitki. Şevketi Bostan farklı çeşitlerde yapılıyor. Sulu bir yemek olarak kuzu eti ile tencerede pişirilir. Aynı zamanda da haşlanarak ya da kavurularak da yapılır. İzmir tulumu, İzmir’in Bergama ilçesine özgü bir peynir çeşidi. İzmir tulum peyniri sadece koyun sütünden yapıyor. Diğer bir adı ise çoban peyniri. Yeşil bir sebze olan Kuşkonmaz’ın çeşitli yemekleri yapılıyor. Baharatlarla harmanlanıp kavruluyor. İzmir’de deniz ürünleri sıklıkla ve çeşitli şekillerde pişiriliyor. Özellikle en meşhur deniz ürünü Asma Yaprağında Barbunya. Kordon boyunda yer alan restoranlarda kalamar, karides ve farklı balık lezzetlerini de tadabilirsiniz.  Bunun yanında Konak’da yer alan Topçular Restoran’da çöp şiş yemeden kentten ayrılmayın. Dünyanın en büyük açık hava çarşısı olan Kemeraltı Çarşısı’ndan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler