MENÜ
İstanbul 17°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gaziantep’in Lezzet Lokasyonları!..
Sera Yıldız / Mekan Yazarı
YAZARLAR
10 Ocak 2019 Perşembe

Gaziantep’in Lezzet Lokasyonları!..

Şu hayatta beni en mutlu ve motive eden aktivite yeni yerler bulup gezmek olsa da yemek yemenin de yeri benim için apayrı. İkisi birleşince, yani konu yemek için seyahate çıkmak olunca düşünün bendeki enerji patlamasını! Gaziantep de bu iki amaç için bence biçilmiş kaftandı. Bu sebeple bir hafta sonu Gaziantep seyahati için biletlerini aldım.

Ben de her seyahatim öncesi detaylıca yaptığım planlar gibi Gaziantep’in tatlılarından kebabına ve turistik yerlerine uzanan upuzun bir liste yaptım. Bazıları giden arkadaşlarımdan duyduğum,bazıları da benim gitme fırsatı bulduğum mekanlar. 2 tam 2 yarım günlük seyahatimde gitme fırsatı bulduklarımı ayrıca listede detaylandırdım ve aralara da bir kaç ipucu bıraktım.

Gaziantep’te Nerelerde Yemek Yiyebilirim? :

  • Çulcuoğlu Kebap : Mekan Almacı Pazarı’nın arka sokağında. Akşam yemeği için gittiğimizden dolayı tüm pazar kapanmıştı ve yollar biraz ıssızdı, bu sebeple giderken biraz tırsmadık değil. Ancak içeri girdiğimizde tıklım tıkış bir kalabalıktan yer bulabildiğimize sevindik. Öyle upuzun ve basılı bir menüsü yok. Biri gelip size tüm kebapları sayıyor, önünüze ezogelin çorbasını koyup, siparişinizi alıp gidiyor. Sonrasında kebabınız gelene kadar sofraya salata, ezme, yoğurt, ara sıcaklar geliyor. Yemekten sonra isterseniz bir de künefe yersiniz, meyveniz yine müesseseden. Biz 2 kişi 1.5 porsiyon Domates kebabı yedik. Eti gerçekten çok lezzetliydi. Çalışanların sıcak kanlılığı ise muazzamdı.
  • Aşina Restaurant : Biz gittik yuvalama, içli köfte ve kuru patlıcan dolmasını denedik. Yuvalama’yı ertesi gün gidip bir daha içtik, daha başka bir şey söyleme gereği duymuyorum. Gönül isterdi ki aynı şekilde kuru patlıcan da yiyebilseydik ancak akşama başka bir mekana gideceğimiz için yuvalama ile yetindik. Pişman değilim, yine olsa yine yerim!
  • Metanet Lokantası : Adamlar boşuna Beyran için patent almamışlar, bir bildikleri var resmen. Hakikaten efsane bir lezzet. Biz az acılı az sarımsaklı tercih ettik ancak az acılı gerçekten çok az acılı geliyor. Yine de garantiye alarak bu şekilde söyleyip sonra kendiniz taze pul biber ekleyebilirsiniz.
  • Halil Usta : Küşlemesi ile meşhur bu mekana artık yiyecek yerimiz kalmadığından dolayı gidemedik. Artık bir daha ki sefere diyorum.
  • İmam Çağdaş : Aslında tamamen turistik olan bu mekanda kalabalıktan dolayı çalışanların sürekli koşturması ve sizinle ilgilenmelerini sağlamak için ekstra bir çaba göstermeniz gerekmesi can sıkıcı. Ancak yediğimiz Ali Nazik’in tadı hala damağımda. Ayrıca lahmacunlarını da denedik ama benim için fazla kızarmış ve kıtır bir hali vardı. Ayranı ise kaselerde kepçe ile getiriyorlar, bence çok sevimli. Bir kaseden 3 bardak çıkıyor şeklinde hesaplayabilirsiniz. Son olarak, bu kadar yemeğin üzerine 2 kişi bir adet havuç dilim baklava paylaştık. Hamurun o çıtırdayan sesi hala kulaklarımda!
  • Dürümcü Recep Usta : Savaş zamanı ellerinde bolca nohut olduğundan dolayı antep yemeklerinin çoğunda nohut bulunuyor. Zamanında nohuttan türlü türlü yemekler çıkmış, bunlardan biri de Nohut Dürüm. Nohut dürüm denildiğinde adres Recep Usta’ymış ancak biz yine fırsat bulamadık. Bir sonraki gezimiz için burayı da hafızaya atıyoruz.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler