MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
GASTRO VE NOMOS SİZCE NEDİR?
Gülhayat Akkılıç / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
22 Ağustos 2019 Perşembe

GASTRO VE NOMOS SİZCE NEDİR?

İlk olarak Fransız yazar Joseph Berchoux tarafından 1801 yılında kullanılan, Yunanca mide ile ilgili "Gastro" ve kanun, kural anlamındaki "Nomos" kelimesinden türeyen "Nomy" kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan bir kelimedir. Günümüzde hâlâ daha Gastronominin anlamını çoğu insan bilmez. İyi yemek düşkünlüğü, yemekten anlama, yemek bilimi, iyi yemek sanatı anlamına gelir.
Gastronomi mesleği son günlerde ülkemizde de sıkça rağbet görmeye başladı.

Bu bölüm genellikle aşçılıkla karıştırılmaktadır ancak gastronomi 4 yıllık bir lisans bölümü iken aşçılık önlisans bölümüdür.
Eğer yemek yapmaktan ve hayal gücünüzü kullanarak yeni şeyler üretmekten hoşlanıyorsanız gençlere tavsiyem gastronomi ve mutfak sanatları size göre olabilir. Gastronomi bilgi ve beceriye sahip uluslararası kültürlü, yeniliklere açık, bilinçli yeteneklere sahip şefler yetiştirmektedir. Turizmin gelişmesi ile birlikte yeme-içme, konaklama için eleman arayışı hızlı bir artış göstermiştir. 

Gastronomi bölüm içeriğinde uygulamalı dersler bilimsel olarak ele alınır, dili Türkçedir ve eğitim süresi 4 yıldır.
Kültür ve yemek arasındaki ilişkiyi inceleyen bir disiplin olarak geçen gastronomi Yenilebilir tüm maddelerin, hijyenik olan ama sağlığa uygun olmasına şart koşulmayacak şekilde azami damak ve göz zevkini amaçlayarak sofraya, yenmeye hazır hale getirilmesine kadar olan süreç gastronominin çalışma alanıdır.
Günümüzün en popüler mesleklerinden olan aşçılığa talep giderek artmakta.

Bir on yıl öncesine kadar  insanların ismini bile duymadığı gastronomi kelimesi hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Gastronomi sözlük tanımı olarak, "iyi yemek düşkünlüğü, yemekten anlama, yemek bilimi, yemek sanatı" olarak tanımlansa da kişiye göre gastronomi tanımları değişmektedir. Kimine göre yenebilen tek sanat, kimine göre kültürel bir
alan, kimine göre de başlı başına bir bilimdir. Şüphesiz ki mutfak yaratıcılığın merkezi, sınırsız özgürlük alanı yaratan bir yerdir.
Popülerliğinin artmasıyla birlikte gastronomi eğitimi veren kurslar, eğitim merkezleri açılmış ve birçok üniversitede gastronomi ve aşçılık bölümlerinin sayısında artış olmuştur. Bu gidişle eskiden okulunu okumayıp mesleğe alaylı olarak giren aşçıların sayısı giderek azalacağa benziyor. Kimilerine göre okullu kimilerine göre de alaylı olmak gerektiği tartışmasının yaşandığı da bir gerçek.


Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının mutfakta çalışmak gibi bir zorunlulukları yok. Mezunlar restoran zincirlerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında denetçi olarak çalışabiliyorlar. Diğer yandan bu bölümü bitirenler köşe yazarlığı yapabilecekleri gibi kendi kitaplarını da yayımlayabiliyorlar. Kısacası yiyecek alanının tümünü kapsayan bir iş yelpazesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarını bekliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler