MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Fransız Rivierası...
Ziya Yıldız / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
23 Temmuz 2019 Salı

Fransız Rivierası...

Bu yaz fırsat oldu ve uzun zamandır görmek istediğim Fransa’nın Akdeniz sahillerinde bulunan ünlü Cote d'azur bölgesini ve İtalya’nın önemli turizm bölgelerini gördüm. Bu iki seyahatten birkaç yazı çıkarmayı daha ordayken planlamıştım. İşte bu yazıların birincisinde size Fransa’dan bir deneyimimi aktarmak istiyorum. Bizde Fransız Rivierası olarak bilinen bölge, Akdeniz sahili boyunca uzanan, birçok irili ufaklı yerleşim yerinden oluşuyor. Ancak en önemli üç destinasyon Nice, Monaco ve Cannes. Doğma büyüme Antalyalı birinin bir yerleri beğenmesi gerçekten çok zor. Dolayısıyla orada gezip gördüklerim bırakın benim olsun, ben size yiyip içtiklerimi anlatayım.

Fransa’da yeme içme deyince insanın aklına bol Michelin Yıldızlı, Gault & Millau ve Tables & Auberges reytingi yüksek özgün yemekler tadabileceğiniz restoranlar akla geliyor. Nice’te kaldığımız dönemde gözlemlediğim kadarıyla Fransa’nın bu bölgesi daha çok İtalyan mutfağının etkisinde. Dolayısıyla daha Fransız yemekler tatmak isteyince arayıp bulmak zorunda kalıyorsunuz. Gerçi dünyada çok ünlü bir ekol olması dışında Fransa mutfağı benim çok sevdiğim bir mutfak değil. Tabi ki çok zengin, çok güzel lezzetler. Çok kadim bir geçmişi var ancak benim kişisel tercihlerimle uyumlu değil. Fransa mutfağı çok rafine ve kaliteli malzemelerin kullanıldığı fakat çok malzemeyi karıştırarak bambaşka bir şeylerin ortaya çıktığı bir mutfak. E şimdi tarhana ne kardeşim diyeceksiniz belki de. Evet, doğru tarhana da bambaşka malzemelerin karışımdan ortaya çıkmış tek bir ürün ancak dediğim gibi biz Akdenizliler daha az şeyi birbirine karıştırarak, karışımda bulunan her şeyin tadını ayrı ayrı alabileceğimiz yemekler seviyoruz. Salatlar ya da doğrudan ateşte pişmiş etler balıklar bizi daha mutlu ediyor.

Araştırmalarımız sonucunda aradığımız niteliklerde bir restoranı Nice’te bulduk ve bir akşam yemeği yemek için yola koyulduk. Nice zaten çok büyük bir yer değil. Yürüyerek birçok yere ulaşabiliyorsunuz. Bizde Nice’in merkezindeki güzel sokaklarda yürüyerek Les Epicuriens’e ulaştık.

Les Epicuriens bol Michelin Yıldızlı, Gault & Millau ve Tables & Auberges reytingi yüksek bir restoran. Mekân gayet güzel. Bir aile tarafından işletiliyor. Dolayısıyla ortamın güzelliğine bir sıcaklık ekleniyor. Bu arada söylemeden geçmeyeyim Ayhan Sicimoğlu bu restoranda bir program çekmiş ve duvara nazar boncuğunu asmış. Menü de balıkları hemen geçtik. O gün zaten kırmızı et tercihimizi daha sabahtan yapmıştık. Ben menü de aynen yazdığı haliyle “Le Burger de Bœuf Charolais au Bleu de Bresse, Frites de Patates douces et Salade” Yani hamburger, kızarmış patates ve salatayı eşim de “Le Tartare de Bœuf au Couteau "Préparé devant Vous, Comme vous l'aimez", Frites maison et salade du jour” yani bıçakla istediğiniz irilikte kıyılmış (bizdeki zırh gibi) dana eti, kızarmış patates ve günün salatasını sipariş etti. Yalnız ben ek olarak kaz ciğeri sipariş ettim. Fransa’ya gelip de kaz ciğeri yememek olmazdı. Böylesine bir restoranda da mutlaka çok iyi yapılır diye düşündüm.  

Tabi ki umduğumuzu bulduk her şey çok güzeldi. Her zaman söylerim bir yemekle ilgili düşünceleriniz o yemeğin ne kadar iyi olduğuna mutlaka bağlıdır. Ancak o anda ne kadar aç olduğunuz, o yemeği kiminle yediğiniz, ambiyans ve bunlara benzer bir çok parametre bir yemekle ilgili düşüncelerinizi etkiler. O gün benim açımdan tüm parametreler mükemmeldi. Gayet acıkmıştım, yemeği eşimle yiyordum ve yemek gerçekten iyiydi. Minik birkaç yorum eklemek istiyorum. Başta da söylediğim gibi yemekler gerçekten birçok süper kalite malzemenin bir karışımı sonucu ortaya çıkmıştı. Her şey çok lezzetliydi dana tartarın sosları o kadar iyi hazırlanmıştı ki etin çiğ olduğunu bilmeyen birisi hiç anlamadan yiyebilirdi. Velhasıl Les Epicuriens’i biz çok beğendik. Nice’e yolu düşen tüm dostlara Les Epicuriens’i tavsiye ediyoruz. Bir daha görüşene dek sağlıkla kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Haldun Tüzel
 23 Temmuz 2019 Salı 13:45
Öncelikle eşinizi tebrik ediyorum. Her Türk''te olmayan bir cesaretle creame tartare yemesi beni bir dost olarak gerçekten gururlandırdı. Özlemişim şöyle taze bir çiftlik yumurtasıyla. Sonrası yazınızdan anladığım sıcaklıkla keyif almıssınız bu geziden daha nice keyiflilierini diliyorum.
 Haldun Tüzel
 23 Temmuz 2019 Salı 13:45
Öncelikle eşinizi tebrik ediyorum. Her Türk''te olmayan bir cesaretle creame tartare yemesi beni bir dost olarak gerçekten gururlandırdı. Özlemişim şöyle taze bir çiftlik yumurtasıyla. Sonrası yazınızdan anladığım sıcaklıkla keyif almıssınız bu geziden daha nice keyiflilierini diliyorum.
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler