MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Düzenli Beslenme Komedisi
Dr. Eyyüb Yılmaz / Tıbbi Beslenme Danışmanı
YAZARLAR
3 Ekim 2019 Perşembe

Düzenli Beslenme Komedisi

Yeryüzünde insanlar kadar düzenli beslenen bir canlı olmadığı gibi, insanlar kadar hastalanan bir başka canlı da yoktur! Neden acaba? Çünkü beslenmekten kastedilenin ne olduğunu anlayamadık.

Hayvanat bahçelerinde bakılan hayvanları bile kendimize benzetmeye çalıştık. Bu nedenle bu hayvanlar doğada yaşayanlara göre daha fazla hasta oluyor.

"Düzenli beslenmek lazım." sözü bizim ağzımızdan düşmeyen bir sakızdır. Besi hayvancılığında uygulanan düzenli beslenme inadını biraz olsun anlıyorum. Düzenli beslenme faktörü, ciddi yatırımların yanında, ciddi bir rekabetin ve şirketlerin hayatta kalmak için ürünü pazara en kârlı şekilde ulaştırma telaşının sonucudur. Biz insanlar besi değerimiz olmadığı hâlde, fiziki olarak şişerek yağlanarak nereye varmaya çalışıyoruz!

Tüm hastalıkların anası olan obezite (aşırı şişmanlık) sorununun bir sebebi de nedir biliyor musunuz? Bunun cevabı, günde üç öğün yemek yemektir. Her gün üç öğün düzenli yemek yeme çabası sadece bir takıntıdan ibarettir.

Yemek yemek duygusal ve fiziksel bir ihtiyaçtır. Günlük enerji ihtiyacının karşılanması gerekir. İnsanların yarısından fazlasında depo edilen yağların bir daha kullanılmadığını biliyor musunuz? İnsan bu depoları bir ömür boyu belinde, bacağında, kalçasında kendisi ile birlikte taşır. Taşır ama kullanmaz. Kullanmadığı bir yağı insan ömrünün sonuna kadar neden taşır ki?

Depo ettiğimiz yağları kullanmayı bilmiyoruz. Yağları yakıt ocaklarına yönlendirebiliriz ve en verimli enerji kaynağını ihtiyaç hissettiğimizde hızla kullanıma hazır bulabiliriz ama maalesef o kadar düzenli besleniyoruz ki... Böyle beslenme sonucunda metabolizma bu depoları hem sabit tutuyor hem de eski yağlara yeni yağlar ekliyor.

Yanlış beslenen bir metabolizmada, sadece fazla gıdalar depo ediliyor ama gerekli hâllerde depodan alınan yağların nasıl taşınacağı unutuluyor. İnsan metabolizması aptallaştırılıyor. Bunları bilerek düzenli yemek yiyebilir misiniz?

O düzenin neden gerektiği ve nasıl bir düzenin kastedildiği izah edilmiyor. Ama ağza sakız olmuş bir söz var: "Arkadaşım! Düzenli yemek yemelisin!" Tıp hayatınızda karşılaştığınız en faydasız öneri nedir, diye sorarsanız tereddütsüz vereceğim cevap düzenli beslenme önerisi olacaktır.

Morbid obez sınırlarında bir hasta polikliniğe giriyor. Şöyle bir diyalog yaşıyoruz:
Hasta: Hocam, şu kilolarımın sebebinin düzensiz beslenmekten kaynaklandığının farkındayım.
Ben: Nasıl yani?
Hasta: Hocam gündüz oturup yemek yemiyorum, fastfood sipariş veriyorum.
Ben: Ooo! Fastfoodun yemekten sayılmadığını da öğrenmişsiniz!
Hasta: Asitli içecekleri çok içiyorum. Gece geç vakitte eve gittiğimde evde ne varsa yiyorum.
Ben: Haa! Henüz yeni yemek yediğini hissettiğinden olsa gerek. Onu da çok yemişsindir şimdi!

İşte bu! Bazı hastalıklardan dolayı kortizon ve antidepresan, hipotiroidi nedeni ile ilaç kullanımına bağlı kilo alanlar dışında obezlerin ortak hikâyesi buna benzer.

Peki DoktorFit ne öneriyor?
Düzenli beslenme cümlesini hayatınızdan çıkarın. Saatlik beslenmekten vazgeçin. Açlık anı bizim bedenimizdeki her bir yağın yakıt ocaklarına doğru yönlendirilme zamanıdır. Siz fizyolojik olarak rahatlamak için hep bu zamanı bekliyordunuz. Yağ depolarınız açlığınız başladığında size çözümler üretsin diye bekliyor ve siz tam bir hafifleme fırsatını yakalayacaktınız ki bu önemli zamanda düzenli beslenmek zorunluluğuyla yağ yakımını sabote ettiniz.

İştah harika bir duygudur. Oysa bazı insanlar acıkma duygusunu hissetmeyecek kadar sık aralıklarla yemek yediklerinde, gıdalardan lezzet alamadıklarının farkında değillerdir. Atıştırma Komedisi adlı yazımda neden hayattan tat alamadığımızı çok detaylı bir şekilde paylaştım, konunun daha doğru anlaşılması için o yazımın da okunmasını öneriyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler