MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dünya mutfakları sizi bekliyor
Abdullah Bozgeyik / Yazar
YAZARLAR
27 Şubat 2019 Çarşamba

Dünya mutfakları sizi bekliyor

Aslında çoğumuz için, en azından sağlık açısından, kontrollü yemek günlük hayatımızın önemli bir parçası olabiliyor. Çoğumuz genelde iki veya üç defa yemek ile ilişkisel durumlarla karşı karşıyayız. Yemeklere hatta içeriğine, nasıl pişirildiğine, porsiyona dikkat edenler yanında yemeyi abartan ve ne varsa silip süpüren de var. Günde, iş toplantıları ve seyahatler hariç olmak üzere, iki defa yemek yeme alışkanlığı yanında yıllardır yemeklerde ekmek yemeyen, şeker ve tuz kullanmayanlardanım. Öte yandan yaptığım işler gereği genelde çok etkinliğe ve davetlere katılıyorum. Bir de yöneticisi olduğum Favorilezzetler.com ekibi olarak gittiğimiz lokanta, kafelerde ve etkinliklerde de genelde yediğime dikkat etmeye çalışıyorum. Gittiğimiz mekanlarda öylesine güzel lezzetler ile karşılaşıyoruz ki, dikkat etmezsek aşırı kilo almamak mümkün değil. Sitemizde ve Milliyet gazetesi ile tüm Türkiye baskısında dağıtılan Favorilezzetler gazetemizde ise yayınladığımız bu konuda çokça örnek var.  

Çeşitli şehirler, bölgeler ve yurtdışı seyahatlerimde ise alışkanlık gereği alışageldiğimiz benzer tür yemekleri ararken olabilecek farklı tatları da deniyorum. Türkiye değişik mutfakları denemek için inanılmaz imkanların karşımıza çıkacağı ülkelerden sayılabilir bence. Kişisel olarak değişik mutfakları da deneyenlerdenim.

Yemek denince yoksa aklınıza sadece Türk mutfağı hatta sadece annenizin yemekleri mi geliyor? Öyleyse  Türk mutfağından seçmeler ile şöyle devam edelim; Karadeniz Yemekleri, Doğu Yemekleri, Güneydoğu Yemekleri, Ege yemekleri, Kürt Yemekleri, Arap Yemekleri, Ermeni Yemekleri, Musevi Yemekleri, Çerkez Yemekleri..

Sanırım yaşı 40 ve üstü olanlar yanında, lezzet düşkünleri, gezmeyi ve çeşitli yemekleri denemeyi sevenler zaten mutfağımızın ne kadar zengin olduğunu yanında Osmanlı mutfağı dahil içinde olduğumuz coğrafyadan ne kadar etkilendiğini biliyordur.

Eğer gezmeyi seviyorsanız size dünya mutfağından bazılarını sıralayacak olursam; Avustralya, Finlandiya, Çin, Kore, Brezilya, Macar, Meksika, Portekiz, İspanyol, İngiliz, Alman, Bahreyn, Hindistan, Tayland Yemekleri denilince aklınıza ilk ne geliyor?

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız yabancı lokantaları görüyorsunuzdur. Çoğu AVM’de ise muhtelif ülkelerden örnekler de var malum. Peki ya yine dünya mutfağından; Fransız Yemekleri, İtalyan Yemekleri, Rus Yemekleri, Romanya Yemekleri, Alman Yemekleri, Kafkas yemekleri, Ukrayna yemekleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

En azından bu mutfaklardan bazılarını denemişsinizdir diye düşünüyorum. Denemediyseniz denemenizi öneririm. Çünkü dünya mutfağı o kadar zengin ki, öyle ülke isimlerini saymakla bitmez.  Ukrayna mutfağında ilk akla gelen Borscht (Borş) çorbası, Varenyky (mantı),  Deruni (Mücver), Kotleta po-Kievskiy (Kiev usulü köfte) ve Kiev usulü tavuk genelde ilk akla gelenler olacaktır.  İstanbul’da bildiğim kadarıyla Ukrayna lokantası yok ama Rus Lokantası var.

Biraz uzaklara gidecek olursak; Finlandiya mutfağından “Kaalikaaryleet” lahana sarması bizimkine görüntü olarak benzer ama baharat pek kullanılmaz. Bizdeki küçük pidelere benzeyen “Karjalanpiirakka” pide içinde ise çavdar, pirinç lapası, patates püresi olan tereyağı vardır.  Finlandiya gezimde kaldığım bazı otellerde özellikle glütensiz olanlar dikkatimi çekmişti. Ren geyiği eti de eğer iyi pişmişse bana hitap etmişti. Az pişmiş olan biftek yanında kavurması da yapılıyor. Ren geyiği eti İsveç, Norveç, İzlanda, Finlandiya, Kanada, Grönland, Alaska ve Sibirya’da menülerde karşımıza çıkabilir. Bu arada Fin kahvesi de Türk kahvesi gibi pişiriliyor.

Bahreyn gezim sırasında Iran, Lübnan ve Bahreyn mutfağından bizim döner ve beyti kebaba görüntü ve kısmen tat olarak benzeyen kebap ve dönerler yemek imkanı bulmuştum.  Eğer farklı mutfaklardan yemek denemek konusunda önyargılarınızı aşamazsanız gittiğiniz her ülkede ya hamburgerci ya da tost, sandviç  ile beslenme zorunda kalırsınız. Ben, deneyin derim. Böylece dünya mutfağında çeşitli tatlarda bizim damak zevkimize uygun olan, bazen tuz yerine şeker kullanılan, benzer görünümdeki ama farklı tarzlardaki yemeklerle karşılaşacaksınız.

Bulunduğunuz şehirde muhtelif ülkelerin mutfaklarından yemekleri bulacağınız lokantalar olmayabilir. Bu durumda ise kısa bir internet araştırması ve izleyeceğiniz birkaç video ile siz de dünya mutfağından bazı yemekleri kendi mutfağınızda yapabilirsiniz.

Ne dersiniz, farklı mutfakları siz de denemek ister misiniz? 

Afiyetler ve sağlıklar diliyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler