MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çikolata'nın Başkenti...“ The Chocolate Art“
Ayşegül Binici / Lezzet Gezgini
YAZARLAR
12 Ekim 2017 Perşembe

Çikolata'nın Başkenti...“ The Chocolate Art“

Ankara güzel kalpli insanları'yla tanınır. Bir o kadar da misafirperver'dir.İşte ben de güzellikleri arayan bir kaşif olarak bundan 4 yıl önce keşfettiğim, hatta “daha önce nasıl keşfedemedim? “ diye hayıflandığım bir mekanı tanıştırmak isterim sizlerle… Onlar sadece bir çikolatacı değil, onlar gerçek bir sanatçı… "The Cocolate Art"

2012 yılında kurulmuş bu güzel mekan. Bu mekanı güzel kılan içindeki güzel insanlar aslında. Sahipleri birbirini çok güzel tamamlayan iki kardeş "Meltem Girgin ve Tuna Kocabalkan". Daha öncesinde çeşitli sektörlerde ayrı ayrı çalışmış iki kardeş fakat birgün yolları çikolata'da kesişmiş.Demişler ki "Biz Türk insanına hakettiği kalitede gerçek çikolata'yı sunalım. İçinde kesinlikle bir kimyasal barındırmasın." Bu hedef doğrultuğunda harekete geçip Belçika'ya gidip eğitimini almışlar. Tüketici'ye doğru ürün ,doğru çikolata'yı tanıtmak ve hiçbir katkı maddesi olmadan en taze ürünleri üretmek onları asıl hedefleri arasında.Dünya'da sınırlı sayıda bu şekilde çalışan çikolatacılar olduğunu ve aslında yaptıkları işin bir çılgınlık olduğunu ifade ediyorlar.Bütün ürünleri ithal. Katkı maddesi kullanmadıkları için ürünlerinin ömürleri 21 gün. Hem Türk damak zevkine hem de yabancı damak zevkine özel üretimler yapıyorlar.Onlar'ın farkı 3-4 çeşit lezzetle sınırlı olan Türk çikolata üreticiliği'nden farklı 40 çeşit çikolata yapmaları.

Yola çıkış amaçlarından biri de misafirleri'ne belirli kalıplar içinde belirli adetlerle yüksek maliyetli çikolatalar sunmak değil, aksine herkesin en iyi çikolatayı tatması için pek de alışılagelmiş bir kalıbın dışında adet olarak da satışının yapılmasını sağlamak olmuş.

Bu mekana her geldiğimde önce girişte mis gibi çikolata sarıyor etrafımı sonra o devasa çikolatadan kadın heykellerine gözüm ilişiyor. Her defasında şaşırtıyorlar beni farklı lezzetleriyle. Yaratıcılık müthiş..

Ayrıca şöyle de devam ediyorlar sözlerine… " Türk insanı daha önce en çok sütlü çikolatayı severdi.Bunu oranlarsak %70'i sütlü, %30'u bitter severdi. Bu oran şimdilerde bitter'in benimsenmesiyle %50 sütlü %50 bitter haline dönüştü." Ve yine ekliyorlar " Aslında biz Artisan Chocolate yapıyoruz.Tarzımız bu." Peki ne demek bu Artisan diye sordum. Tam da daha önce anlattığımız gibi elde yapılıyor olması,kimyasal içermemesi,seri üretim gibi çok sayıda üretilmemesi,üretim süresinin uzun ve meşakkatli olması dediler. Tam da aradığım şey diye düşündüm. İnsanların buraya neden bu kadar bağlı olduklarına şaşmamak gerek. Bu işi kurarken 50-60 yaş üstü misafirleri çekeceklerini düşünürken çok genç bir kesimin de geldiğine şaşırmışlar.Kalitenin bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorlar ve kaliteli mekanların mutlaka dolduğunu söylüyorlar.

Gelelim çikolata çeşitlerine …

Neler yok ki.. Bunları size yazarken bile inanın tekrar tekrar yutkunuyorum.

Benim favorilerimden birkaçını sizinle paylaşmak isterim.

Sütlüler'den Fıstık Karamelli, limonlu Cheescake'li, fıstıklı; Bitter çikolata çeşitlerinden de Antik (%70 bitter içeriyor), tiramisu, portakallı ve balkabaklı.

Bunların yanında zeytinli, rakılı, damla sakızlı, tarhun ve hardallı, lavantalı, gelincikli, çarkıfelek meyveli gibi müthiş lezzetleri de var. Aslında hepsinden tatmayı çok isterdim fakat azcık dizginledim kendimi.Onları da bir sonraki buluşmaya saklıyorum.

Elit bir grupla çalışıyorlar çoğu zaman. Elçilikler, Holding'ler, Protokol, Otomotiv firmaları, İnşaat firmaları ve ünlü de bir spor klübü.

Tasarım ve özel siparişler de alıyorlar.Evlilik teklifi, isteme teklifleri ile ilgili tadım seramonileri düzenliyorlar.Bu da talepleri artırıyor. Bu seramonileri yapan tek çikolatacı diyebiliriz. Çocuklar için de üretilen özel seriler var.Çocukları market çikolatacılığından ziyade gerçek kakao yağı ile üretilmiş gerçek Belçika çikolatasıyla tanıştırmak istiyorlar. Sağlıklı damak tadı gelişimine katkıları yönünden doktorların da ilgisini çekiyorlar. Ayrıca Paskalya, yılbaşı ve Cadılar Bayramı gibi özel günler için de üretim yapıyorlar. Neredeyse her meslek dalına özel çikolata tasarlıyorlar.

Can alıcı lezzetlerden biri de Liege Waffle ( Gaufres de Liege). Bu waffle'ın diğerlerinden farkı oval olması ve kıtırlı bir yapıya sahip olması.Bu kıtır yapıyı sağlamak için hamuruna pişirilmeden önce büyük granüllü şeker ekleniyormuş. Pişirilince karamelize olduğu için kıtır kıtır bir yapı oluşturuyor .Belçika'nın Liege şehrinden adını alan bu waffle orijinal Belçika çikolatasıyla buluştuğunda tam bir lezzet bombası haline geliyor. Bu güzel insanlar istiyorlar ki Avrupalı nasıl herşeyin güzelini yiyorsa bizim insanımız da yesin. Çok da haklılar. Şöyle de bir ekleme yapıyorlar. Türk halkı yurt dışından herzaman yüksek maliyetlerle çikolata hediye olarak getiriyor yakınlarına oysaki biz daha uygun fiyatlarla en tazesini yapıyoruz. Hatta bu konuyla ilgili bir anektod ekliyorlar. İstanbul'da bir Askeri Ateşe en güzel Belçika çikolatası'nın  Ankara'da yenilebileceğini söylemiş. Düşünüyorum bu ne büyük gurur… "Biz sadece çikolatacıyız" diyorlar. Zamanında bu işi kurarken herkes tek ürünle işlerin dönmeyeceğini ve mutlaka batacaklarını söylemişler ama bu düşüncelere inat  ayakta kalmayı başarmışlar. Türkiye'de bir konuda ihtisaslaşma yapılmadığını, herkesin herşeyi yapmak istediğini bu yüzden de başarısız olduğunu söylüyorlar. Haksız da değiller.

Tüm bu güzelliklerin yanında özel bitki çayları, teapot koleksiyonları, Kakarika diye adlandırdıkları aksesuarları ve göz alıcı objeleri ile bu lezzetleri keşfederken bir yandan da gözünüzü etrafı incelemeden alamıyorsunuz. Benim gibi birçok misafir burada tadım yapmaya bayılıyor. Bu muhteşem mekanı sadece Ankaralı'ların değil, Ankara'ya yolu düşen herkesin ziyaret etmesini tavsiye ediyorum. (Başka şubeleri yok) Bunu özellikle parantez içinde belirtmek istedim. Yolunuz bu güzel mekana düşsün mutlaka eminim bu anlattıklarımı siz de birer birer yaşayacaksınız. HAYDİ TÜRKİYE'NİN BAŞKENTİ ANKARA'YA, HAYDİ ÇİKOLATANIN BAŞKENTİ THE CHOCOLATE ART'A..

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Elif Ovacik
 12 Ekim 2017 Perşembe 15:43
Cok guzel bir yazi cok hos bir mekan.Basarilar
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler