MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Chefler Goût de Good France'de buluşuyor...
Derya Baykal / Yazar
YAZARLAR
2 Mart 2018 Cuma

Chefler Goût de Good France'de buluşuyor...

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Goût de/Good France etkinliği, dünyanın her yerinde şefler arasında gerçek bir bağı teşkil eden Fransız mutfağının canlılığının neşe içinde kutlanmasına vesile oluyor.

Dünyanın en kapsamlı Fransız akşam yemeği etkinliği
Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Goût de/Good France etkinliği, dünyanın her yerinde şefler arasında gerçek bir bağı teşkil eden Fransız mutfağının canlılığının neşe içinde kutlanmasına vesile oluyor.

Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde, 21 Mart tarihinde 150 ülkede düzenlenecek olan etkinlik, Fransız mutfağının 5 kıtada tanıtılmasına katkı sağlıyor. 
Yüksek gastronomiden, nitelikli bistroya kadar, siz de, restoranınızda Fransız mutfağından esinlenerek bir menü teklif edebilir ve bu büyük kutlama etkinliğine katılabilirsiniz.

KAYIT OLMAK İÇİN

Goût de/ Good France menüsünü hazırlarken, bol aperatiften, bir başlangıçtan, bir veya birden fazla ana yemekten, peynir ve/veya bir tatlıdan ve bunlara eşlik eden Fransız şarap ve şampanyalardan oluşan Fransa’ya özgü bir yemeğin yapısına riayet ediniz.

Fransa, Auguste Escoffier’nin 1912 yılındaki « Epikür sofraları » fikrinden yola çıkarak, dünyanın birçok şehrinde, aynı gün, “ Fransız usulü” yemekler düzenlenmesi amacıyla dünyanın her yerindeki şefleri ve büyükelçiliklerini seferber ediyor.

21 Mart’ta, Fransız usulü yemek yapıyorum!

Goût de / Good France, mükemmelliğe saygının bir ifadesi
« Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı ile birlikte etkinliğin öncüsü olan Alain Ducasse, Goût de / Good France’ı şu sözlerle tanımlıyor: “Mutfaktan – Fransız mutfağından – söz etmek, yaşama sevincinden, incelikten, iyimserlikten ve zevkten söz etmektir. Diğer bir deyişle, Fransız Destinasyonu’nun imajı için merkezi önemdeki fikirlerin dile getirilmesidir”.

Goût de / Good France nitekim, dünyanın dört bir yanında bulunan her kategoriden restoranı bu birleştirici fikrin ruhu etrafında bir araya getirmeyi arzu ediyor. İlki 2015 yılında düzenlenen bu uluslararası etkinlik, “Fransızların gastronomi yemeğinin”, UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası” listesine dahil edilmesiyle düzenlenmeye başlamıştır. Bu suretle, her yıl 21 Mart’ta, katılımcı restoranlar misafirlerine, Fransız usulü yaşama sanatını deneyimleme imkânı sunarak, söz konusu sanatının yenilikçi istidadını ve yaydığı, paylaşım, zevk, “güzel-yemeye” saygı, çağımızın insanına ve yerküremize saygı gibi değerleri onurlandırıyorlar.

2017 yılında, 150 ülkede 2100’den fazla restoran etkinliğe katılmıştır, 250 000 adet menü sunulmuştur ve bu vesileyle 156 büyükelçiliğimizde 8000 konuk ağırlanmıştır. Canlılık, modernlik, sorumluluk: mutfak, masa etrafında yaşanan keyiflerinin kattığı sıcaklık boyutuyla, Fransa için pozitif değerlerin vitrini haline geliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler