MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bir Mekanda İki Favori Lezzet Baklavadan Kebaba Uzanan Bir Hikaye…
Sevgi Gör / Mekan Yazarı
YAZARLAR
30 Eylül 2019 Pazartesi

Bir Mekanda İki Favori Lezzet Baklavadan Kebaba Uzanan Bir Hikaye…

    

Çoğu mekânın ismiyle anılan, adeta imzası niteliğinde favori bir ürünü vardır. Mesela şerbetli tatlı dendiğinde aklınızda hemen bir isim belirir. Aynı şekilde kebap yemek istediğinizde mutlaka favoriniz olan bir mekân vardır. Aslında bu durum böyle değilmiş, bu algıyı kırabilecek mekânlar da varmış. İtiraf etmeliyim ki baklavacı kimliğiyle bildiğimiz şehrimizin önemli mekânlarından biri olan; ‘Gaziantepli Hasanoğlu’ yukarıda bahsettiğim yargının önyargıdan ibaret olduğunu bana yaşayarak öğretti.

         Eskişehir’de Gaziantepli Hasanoğlu dendiğinde akla ilk gelen ürün kuşkusuz birbirinden lezzetli baklavalarıdır. Ancak; şehrimizin en iyi baklavacılarından biri olmasının yanında bir diğer özellikleri de kebap, pide ve lahmacun gibi çeşitlerde de bir o kadar başarılı olmalarıymış. Kebapçıda tatlı yenir de tatlıcıda kebap yemek pek alışılagelmiş bir durum değildir diye düşünüyorduk ancak; Batıkent şubelerine yaptığımız bir ziyaret ile istisnalar olabileceğini öğrenmiş olduk. 

        Menülerini incelediğimde birinci sayfada bir tatlıcıda olması gereken neredeyse tüm ürünlerin olduğu zengin bir liste görürken menünün arka kısmında da kebapçıda olması gereken tüm ürünleri içeren yine zengin bir içerikle karşılaştım. Çiğ köfte, içli köfte, Adana ve Urfa kebap, lahmacun vb. aklınıza gelebilecek birçok çeşitten oluşan zengin bir menü. Kendilerine de belirttim sizi tatlıcı olarak biliyoruz ancak; yemek menünüz çok dikkatimi çekti diye ve ısrarla denememi önerdiler. Başta önyargıyla yaklaştığım lezzetler için şimdi iyi ki diyorum iyi ki deneyerek bu güzel mekâna bir şans vermişim. Eskişehir’de yediğim en iyi lahmacunlardan biriydi. İddialı olacak belki ama gavurdağı salata bence en iyisiydi. İçli köfteleri, kebapları yedikçe yiyesinizi getirecek güzellikteydi.

        Sonrasında mekânın işletmecisi; Nesrin Hanımla görüştüm ve hem tatlıda hem de kebap çeşitlerinde favori olmayı nasıl başardıklarını sordum. Kendisi; yemek menüsünü hazırlarken çok titiz davrandıklarını, ustalarını titizlikle seçtiklerini, lezzetlerden emin olduktan sonra bizlere sunduklarını belirtti. Yeri gelmişken kısaca Gaziantepli Hasanoğlu’ndan bahsetmek gerekirse; Gaziantepli Hasan Karaman aile mesleği olan baklavacılığı Eskişehir’e taşıyarak 1997 yılında ilk imalathanesini açar. Baklavalarıyla şehrimizde gönülleri fethettikten sonra 2000 yılı itibariyle şubelerini açmaya başlar. Şu an 8’i tatlı ve pasta, 1’i restoran olmak üzere 9 şubeleri var.

         Eskişehirli olanlar veya yolu şehrimize düşecek olanlar sizler de deneyin ve yorulmayı. Tekrar görüşünceye kadar hoşça kalın…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Yasin yiğiter
 30 Eylül 2019 Pazartesi 13:48
Sevgi hanım bu güzel öneriniz ve yerınde tespitleriniz için teşekkür ederim, en yakın zamanda tavsiyenize uyup bahsettiğiniz restorantda lezzetlerini tadacağım....
 Bora Erduran
 30 Eylül 2019 Pazartesi 12:15
Teşekkürler, bir alternatif daha oldu aklımızda; deneyeceğiz
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler