MENÜ
İstanbul 23°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Balıkçı Rıza (Kurşunlu, Bursa)
Barış Timur / Mekan Yazarı
YAZARLAR
20 Mart 2019 Çarşamba

Balıkçı Rıza (Kurşunlu, Bursa)

Son zamanlarda özellikle Bursa’da popülaritesi artan ve daha sonra çevre illerde de adını duyuran Balıkçı Rıza’ya iki kez farklı arkadaşlarla gittik ve gerçekten bu ününün boş olmadığını anladık.

Bu mekanı bu kadar popüler yapan şey ne güzel manzarası, ne  piyasa mekanı olması,ne de başka bir neden. Bu mekanın sırrı, sahibinin 11 yaşından beri bu işle uğraşması, kullandıkları malzemelerin özenle seçilmesi ve alışılmışın dışında hiçbir yerde bulamayacağınız mezelerin olması. Evet, itiraf ediyoruz biz de mezeciyiz ama buraya gelip sadece balık yiyip çıkabilirseniz sizi tebrik ederiz. Mesela Rıza Bey’in kendi elleriyle yaptığı “Karidesli Erişte”, bu mükemmel lezzeti yedikten sonra teşekkür ettiğimde kendisi bana bu mesajı yazdı “Erişteyi kendimiz yapıyoruz, sadece süt ve yumurta. Su bile yok.”

Hayatında karides yememiş eşim burada karides yedi hem de adının ne olduğunu bilmediği mükemmel sosu ile birlikte. İddia ediyorum böyle bir sos yememişsinizdir, mezenin adı: Karides Pop Corn. Bu kadar övdüğümüz mekanın fiyatlarına gelince, diğer balıkçılardan pek bir farkının olmadığını hatta bazılarına göre daha uygun kaldığını gözlemledik. Gözlemlerimizi yaparken mezelerin miktarına ve niteliğine bakıyoruz. Örneğin başka bir balıkçıda 2 yemek kaşığını doldurmayan karides cızlama yiyip burada karidesin, ahtapotun veya kalamarın yerli ve daha lezzetli olduğu, kendilerine has doğal soslarla yapıldığı ve miktar olarak 2-3 katı kadar fazla sunulduğunu görünce fiyat farkını hesaplamak çok da zor olmuyor.

-Karidesli Erişte-

Ben anlatırken bile böylesine zevk aldığım bu mekanın sahibi Rıza Bey ile bir röportaj yapmak istedim, o da beni kırmadı. Röportajın amacı hem diğer insanları işlerini iyi yapmaya özendirmek hem de girişimcilik yapmak isteyenlere örnek olmasını sağlamak. Parayla bir mekan açabilirsiniz ancak o işte gerçekten başarılı olmak istiyorsanız gerçekten o işi istemeli ve sevmelisiniz. Daha sonra o işle yaşamalısınız. Sadece maddiyat ile açılan işletmeler maneviyat olmayınca başarısız olmaya mahkum oluyor. Dilerseniz Balıkçı Rıza ile uzaktan WhatsApp yardımı ile yaptığımız röportaja geçelim. Kimse kusura bakmasın Rıza’da iken yemek yemek varken kalem kağıt not alacak halimiz yoktu.

Balıkçı Rıza Restoran’ı kaç senedir var?

7 yıl

7 yılda isminizi duyurmayı nasıl başardınız?

Yaptığımız isin hakkini vererek ve tabi ki sağlam dostluklar sayesinde,isimizin başında durarak takip ederek. En iyi, en kaliteli ve doğal ürünleri kullanarak ve hep taze ve yeni ürünler.

Kaç seneden beri balıkla ilgileniyorsunuz?

Tam 25 yıl oldu.

25 yıl önce nasıl başladı bu sevda? Baba mesleği mi? Aileden başka beraber çalıştığınız kişi var mı?

Abim var, babam ilgilenmez alakası yok dükkan sahibi. Ortaokula başladığımda babama okumayacağımı söyledim, istemiyorum dedim ve o da gözümü korkutmak için sahibi olduğumuz dükkana beni ceza olarak çalışmaya verdi. O zamanların en iyi ustası Bursa balıkçısı Nadir Usta’nın yanına verdi çok çalıştırdılar. Bu dükkan sahibinin oğlu falan demediler, her isi yaptım. Komilik, bulaşıkçılık, garsonluk, yamaklık, tuvalet temizliği... Her işi yaptım ve sebat ettim ve kazandım. Bu işe daha da çok sarıldım,okumadım ama sonunda Balıkçı Rıza oldum.Bulaşıkları yıkarken boyum yetmiyordu zeytin selesini ters çevirip üstüne çıkıp yıkıyordum.

Abinizin ve sizin uzmanlık alanı aynı mı?

Aynı. Ben tüm yemek ve et türüne ilgi duyuyorum, o tatlıda da çok başarılı.

Sizden başka şef var mı?

Turgay, Oğuzhan, Can ve Alper var. Ön hazırlıklarımızı yapsalar da hepsi bir restoranı çevirebilecek kadar bilgi sahibiler. Piyasadaki ustayım şefim diyen birçok kişiyi ceplerinden çıkarırlar. Can amcamın oğlu, aynı zamanda hukuk fakültesinde okuyor hem avukat hem şef. Oğlum da öyle olacak hem okuyacak hem şef olacak Allah’ın izniyle.

Mezeleri kim yapıyor?

Ben ve abim

Balık veya herhangi bir deniz mahsulü yakalıyor musunuz?

Ege’de ahtapot ve kalamar; Marmara’da ise istavrit, lüfer ve palamut zevki olarak yakalıyorum

Balık Restoranı’nın deniz kenarında olmasının bir avantajı var mı?

E tabi, taze balık teknelerden geliyor

(Şekil 1-A )

-Şekil 1 A -

Mesela size özel mezeler veya yemekler hangileri? Onların malzemeleri neler nereden geliyor?

Zeytinyağı, tereyağı, yerli kalamar, yerli ahtapot, taze meze ve balıklar hep Gemlik körfezinden. Ve iddia ediyorum Gemlik körfezinden çıkan balıklar dünyanın en iyisi diyebilirim. Baharatlarımız ve yeşilliklerimiz bile özel. Gürsu’dan birçoğu tek tek seçilip alınıyor, rastgele olan tesadüf hiçbir şey yok.

Balık kokoreç kalmış balıklardan değil taze deniz mahsullerinden yapılıyor, özel bir ürün.  Beğendili ahtapot, bulgurlu ahtapot, enginarlı dil balığı, deniz mahsullü avcı böreği, balık mantı, peynirli Jumbo lokum, pop corn bunlar gibi sayamadığım birçok meze ve ara sıcak bizde olup başka bir yerde bulamayacağınız ürünler.

Ahtapotu Urla’dan, kalamarı Çeşme, Dikili ve Çanakkale’den tek tek gidip şahsen alıyorum

Bir tane en favori tabağınızın tarifini alabilir miyiz?

Jumbo lokum

Malzemeler: Şarap, zeytinyağı, un, limon, nane, pul biber, balzamik sirke.

Tarif: Yağı koyuyorsun eridikten sonra şarap, hafif un, limon ile açıyorsun, balzamik sirke, nane ve pul biber.

Uyarı: Şarap ateş alabilir millet evi yakmasın 

Not: Zaten ölçü ve ayarları var bütün mezelerin

Pis Boğazlar Notu: Yukarıdaki tarifi zorla aldık tam bir bilgi kayınvalide tarifi 

Bir de okuyucularımıza hangi mevsimde ne yenir yazabilir misiniz?

Eylül: Lüfer, palamut, hamsi.

Mart: Levrek, kalkan, pisi, dil.

Haziran, Temmuz, Ağustos: Levrek, çupra, tekir, yerli hamsi.

Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

-Balıkçı Rıza’dan bir gün batımı manzarası-

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gülten özdemir (güloanne mutfakta)
 22 Mart 2019 Cuma 14:41
Güzel bir söyleyiş olmuş.. Kaleminize sağlık.
 Gülten özdemir (güloanne mutfakta)
 22 Mart 2019 Cuma 14:41
Güzel bir söyleyiş olmuş.. Kaleminize sağlık.
 hande azap
 22 Mart 2019 Cuma 10:19
o tarafa gidince uğrayacağım.Karidesli erişte hiç denemedim denemek isterim afiyetolsun size
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler