MENÜ
İstanbul 14°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Antalya'nın Ünlü Yemeği ile Nostalji!
Reyhan Başal / Mekan Yazarı
YAZARLAR
17 Eylül 2019 Salı

Antalya'nın Ünlü Yemeği ile Nostalji!


Antalya'ya gönül vermiş halkın biraraya gelip kurduğu Antalya Dostları Derneği tarafından Cive yemeğinin yüzyıllık geçmişini hatırlatmak amaçlı düzenlenen organizasyona ilgi büyük oldu. Tarihi Antalya'nın işgal yıllarına dayanan bir yemek Cive.


Antalyalı halk o yokluk yıllarında evinde ne varsa onunla bir yemek yapar; domates ,biber, biraz yağ, soğan sarmısak ve pirinç ana malzemesi olur bu yemeğin. Adına da Domates Civesi veya Cilve denir. Patlıcan buldularsa onu da eklerler bazen, az da fesleğen. Savaşın içindeki bir memleketin yokluk içinde ama umutlu halkının mutfağından doğdu Cive.


İşte bu toplantının amacı da bu değerleri yeni nesillere aktarmaktı. Şehrin ünlü lezzet adreslerinden Gaziantep Restaurant'ta yapılan etkinlikte, 1997 yılı Turizm Bakanlığı ulusal yemek yarışması 1.'si Hülya Gürsel ile mutfak ekibinin elinden Cive herkes tarafından çok sevildi. Dernek Başkanlarından Filiz Cesur da Muharrem ayı sebebiyle katılımcılara Aşure ikram etti. 300 civarında Antalyalının şenlendirdiği etkinlik bir dahaki anlamlı buluşmaya kadar akıllarda kalacak güzellikteydi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Barış
 23 Eylül 2019 Pazartesi 17:53
Antalya''ya yıllar önce yaz tatili için gitmiştim ama bu yazıdan sonra yemek için gideceğim sanırım :)
 Adınız:Haldun Tüzel
 18 Eylül 2019 Çarşamba 11:13
Cive Antalya da öğrendiğim ilk yemekti. Hala yaparım, özllikle yeşil domates, soğanı da biraz karamelize edebilirseniz harika bir lezzettir. Kaleminize sağlık.
 Ziya YILDIZ
 18 Eylül 2019 Çarşamba 08:13
HARİKA!
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler