MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ankara’nın ikinci Underground Restoranı
Özgür Elibol / Mekan Yazarı
YAZARLAR
30 Ağustos 2018 Perşembe

Ankara’nın ikinci Underground Restoranı

Ankara’nın ikinci Underground Restoranı çok hareketli, takip edilmesi zor biliyorum. Ben uzun zamandır yakın takipteyim. 
Şubat ayında bir “Birlikte Olsun, Birlikte Yemek Yapalım” akşamlarına katılmıştım. İlk başta mevcut grupla hemen kaynaşamamıştım. Belli kişiler birbirini tanıdığı için, her hafta aynı günü tercih ediyor ve birlikte yemek yapıp eğleniyorlar. Bu konseptte yemekler önceden katılımcılar tarafından hiç denenmemiş oluyor. Her ihtimale karşı en yakın pizzacı hazır bekliyor. İlk yabancılık çektiğim akşamdan sonra ben de her hafta katıldım ve kesinlikle söyleyebilirim ki her yemek birbirinden farklı lezzet deneyimi yaşattı bana; kağıtta, fırında pişen espresso-şeker soslu somondan, tajinede pişen fas yemeklerine kadar, hem sohbetler hem de yemekler büyük bir zevkti.


Wunderland taşındı. Daha sofistike menüler ile Nisan ayından bu yana misafirlerini ağırlıyor. Adreslerini katılım onayından sonra bildiriyorlar. Kendi mekanları yalnızca bu amaç ile tutulmuş, 12 kişiyi ağırlayabilecek bir daire. Yemek yaparken Alma ve şefleri görebiliyor, yemekler ve menşe ülkeler hakkında enteresan sohbetler edebiliyorsunuz. Alma, yarı Alman yarı Türk, burada büyümüş ama uzun yıllar yurt dışında okumuş ve görev yapmış. Elbette Alman menüsü dört dörtlük ancak, yemek aşkı sayesinde ülkelerinde her menüyü tatmayı ve yapmayı öğrenme fırsatı olmuş. İtalyan, Fransız, Alman menüleri var.


Ama… Ankara’nın sıcakları geç de olsa gelince, kendi mekanları dışına taşmaya başlamışlar. Yaz başında bir gurme pikniğe katıldım. Piknikten ne bekleyebilirdim ki… Ümitköy’de gerçekten bilinmeyen bir yeşil alan. Etraf ağaçlarca tutulmuş. Minik bir sokakta karşılıyor Alma misafirleri, rahat kıyafet giyin bilgisine uyan herkes spor ayakkabılarla, Alma’nın gösterdiği, boşluktan eğilerek giriyor bir yeşil alana. Serin, mistik bir hava… Gökyüzünü kaplayan dalların, yaprakların arasından süzen güneş ışıkları sanki bir sisi aydınlatıyor. “Welcome to my Wunderland” karşılamasıyla başlıyoruz deneyimimize. Sanki Ankara değil burası. Up, uzun bir sofra. Gümüş şamdanlar, romantik peyzan bir sofra. Atıştırmalıklar, salatalar, ev yapımı likörler…Ben fazla spoiler vermeyeyim. Tekrar edilirse ve katılırsanız size sürpriz olsun.


İncek’te bir tadım kahvaltılarına katıldım yakınlarda. Masada kağıt üstünden kahvaltı yaptık. Bir sürü kahvaltılık sos, ev yapımı çok farklı marmelatlar, ki bunları satıyorlar da… Müthiş lezzetler… Yine duramamış, bu seferde özel barbekü akşamları düzenliyorlar. 5 Eylül’de bir meze gecesi yapacaklar. Füzyon ve moleküler mutfak kombine olmuş, 24 adet mezeyi sunacaklar. Bir müze ile görüştüklerini biliyorum. Alma networkçü, sürekli yeni insanlarla tanışmayı, farklı konuları ve kişileri bir araya getirmeye bayılıyor. Lezzetler ise bambaşka. Pek anlatılmaz, deneyimlenir. 
Bazı akşamlara kapalı grup olarak katılıyorsunuz, bazı akşamlar ise kaynaşmayı arttırmak için 40 misafiri ağırlayabilecek şekilde tasarlanmış. Ankara’da mutlaka denenmesi gereken bir … ne desem ki…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şarman elibol
 30 Ağustos 2018 Perşembe 21:17
Harika bir anlatım. Kaleminize teşekkürler.
 Ahmet Temurturkan (cesnitimur)
 30 Ağustos 2018 Perşembe 20:11
Mukemmel bir anlatim..bir anda kendimi orada buldum. Teskler.. Ama bu guzelligi ölmeden yaşamak gerek..????????????????
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler