MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
2018'e veda etme zamanı!
Pelin Yüksel / Diyetisyen
YAZARLAR
31 Aralık 2018 Pazartesi

2018'e veda etme zamanı!

Yeni yıl için yeni planlar yapmak ve hedefler belirlemek için doğru andayız. Belki 2018'de çok sağlıklı beslenemediniz, iş yoğunluğunuzdan veya özel yaşamınızdan dolayı odaklanamadınız. Ama artık 2019 'da daha mutlu ve sağlıklı bir hayatınız olmaması için hiçbir engel yok. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam istiyorsak bunun önemli bir kısmını 'Sağlıklı Beslenme' kapsamakta. Yeni yılda daha fit bir beden, daha sağlıklı ve mutlu olmak istiyorsanız bu öneriler sizin için altın değerinde olacaktır:

1) Şeker tüketiminizi sınırlayın.

Daha sağlıklı bir yaşam için şeker tüketimini sınırlamanız çok önemli. Aşırı şeker tüketimi, obezite, diyabet ve birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle hamur işleri, şeker, çikolata, dondurma, paketli gıdalar ve her çeşit tatlı tüketimini sınırlandırmalısınız. Bu tarz besinler besleyici değere sahip olmadığı gibi uzun dönemde sağlığınız üzerine negatif etkileri vardır.

2) Sebze ve meyve tüketerek sağlığınıza sağlık katın.

 Sebze ve meyveler gibi lifli besinlerin sağlığımıza birçok faydası vardır. Lifli besinler sindirim  sistemi sağlığına destektir ve konstipasyon, İBS ( irritabl barsak sendromu) başta olmak üzere sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca lifli besinler sağlıklı zayıflama sürecinde de elzemdir. Tokluk sürenizi uzatır ve  iştah yönetimini sağlar. Günlük lif alımınızı arttırmak istiyorsanız meyve ve sebze tüketiminizi ihmal etmeyin.

3) Kahvaltınızı atlamayın.

Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlarsanız; hem metabolizmanıza harika bir başlangıç olur, tüm gün boyunca kalori yakmanızı, enerjik olmanızı ve herşeye daha iyi konsantre olmanızı sağlar. Sağlıklı kahvaltı; klasik bir kahvaltı  (yumurta,peynir,yeşillikler, tambuğday ekmeği...), smoothie veya yulaflı meyveli bir kase şeklinde olabilir.

4) Paketli ve hazır gıda tüketiminizi sınırlayın.

Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar, hazırlama ve tüketim  açısından çok kolaydır. Ancak bu besinler sağlığa zararlı kimyasallar ve koruyucular içerebilir. Bu nedenle hazır gıda tüketiminizi kendinize haftalık bir sınır koyarak düzenleyin.

5) Protein alımınıza dikkat edin.

Sağlıklı yaşam için yeterli protein alımı elzemdir. Doku onarımı, kas yapımı ve sağlıklı bir beden için yeterli protein alımı çok önemlidir. Ayrıca proteinler tokluk süresini uzatır ve metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Protein kaynaklarını doğru ve sağlıklı formda tercih etmek de çok önemlidir. Kırmızı et ve tavuk tercih ediyorsanız yağsız/az yağlı tercih etmeye özen gösterin. Hem bitkisel hem de hayvansal proteinlere beslenmenizde yer verin.  'Yeterli'  protein alımı belirttiğim gibi çok önemli ' aşırı ' protein alımının da kısa veya uzun dönemde birçok sağlık sorununa sebep olabileceğini unutmayalım.

6) Su içmeyi unutmayın.

Sağlıklı yaşam için yeterli su içmemiz  gerektiğini bilmeyen yoktur. Suyu yeterli içtiğinizde, metabolizmanız hızlanır ve besinlerin sindirimi kolaylaşır. Ayrıca su, vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlar. Daha sağlıklı bir yaşam için yeterli su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Nursevin Sönmez
 31 Aralık 2018 Pazartesi 12:02
Çok faydalı yazı olmuş. Teşekkürler
 Seda C.
 31 Aralık 2018 Pazartesi 11:29
Yeni yılda bunlara mutlaka dikkat etmek lazım. Kaleminize sağlık
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler