MENÜ
İstanbul 21°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
1. Ankara Koku ve Tat Bilimleri Sempozyumu
Aylin Doğaner Mekan Yazarı
YAZARLAR
28 Ocak 2019 Pazartesi

1. Ankara Koku ve Tat Bilimleri Sempozyumu

1. Ankara Koku ve Tat Bilimleri Sempozyumu 5 Ocak ODTU Kültür ve Kongre Merkezi’nde halka açık olarak düzenlendi. Konusunda uzman 30 doktorun bir araya gelerek sorunlara ve hastalıklara karşı bilgi verdiği sempozyumu düzenleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esin Yalçınkaya, ilk defa yapılan bu sempozyuma olan ilgiden memnun kaldığını belirtti.  Ankara’da gün boyu süren kar yağışına rağmen yüksek oranda katılım sağlandı.

Tat ve koku konusunda herkesin anlayabileceği ortak bir bilim dili oluşturmak istediklerini söyleyen Dr. Esin Yalçınkaya, katılanların bilimsel insanların yanında gastronomi, koku ve tatla ilgili, tüm bilim dallarından kişilerinde geldiğini, bu anlamda Türkiye’de yapılan ilk sempozyum olduğunu belirtti. Katılımcılar arasında akademisyenler, GETAT (Geleneksel Tamalayıcı Tıp Uzmanları Derneği) Yönetim Kurulundan Dr. Şerafettin Özdoğan, Devlet ve Özel Hastanelerden hekimler, Eczacı ve kimyagerler, şefler, üniversite öğrencileri ve tat konusuna meraklı ev hanımları, ziraat mühendisleri, Ankara Cebeci Kız Meslek Lisesi’nden öğrenciler bulundu.

Bir günlük sempozyuma 300’e yakın kişi  katılım gösterdi. “Tat ve Koku konusu nadir işlenen bir konu ve herkesin dinleyebileceği bir dilde anlatım oluşturulduğunu, Kulak Burun Boğaz uzmanlarının yanı sıra kardiyoloji, nöroloji, psikiyatri, dermatoloji, radyoloji, çocuk hastalıkları pek çok tıp alanının uzmanları Koku ve Tat konusunu branşlarıyla olan ilişkisini herkesin anlayacağı bir bilim diliyle paylaştığını” belirten Dr. Yalçınkaya katılımcıların gösterdiği ilgiden memnun olduğunu, Ekim ayında daha zengin bir programla 2. Ankara Koku ve Tat Bilimleri Sempozyumu’nu düzenleyeceklerini belirtti. Organizasyonun temelini yürütenlerden Dr. Ahmet Uygur halka açık olan Ankara’da ilk defa yapılan bu sempozyumu gelecekte uluslararası boyuta taşımayı hedeflediklerini dile getirdi.

Hekimler tarafından işlenen konular arasında; Koku ve Tat Alma Bozuklukları, Tat Koku İlişkisi, Alerji ve Koku, Sinir Sistemi ve Koku, Beyin dalgaları ve Koku, Koku Kirliliği, Hayvanlarda Koku bulunuyordu. Katılmış olduğum bu sempozyumda Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne bağlı Thermopolium Gastronomi Akademisi’nden Master Şef Deniz Orhun “Gastronomi ve Tatbilirlik” üzerine konuşmasıyla sempozyumda yer aldı. Deniz Şef ile sizin için Kore ve Türk Mutfağı tatları üzerine bir söyleşi yaptım. “Gurme” yani “Tatbilir kişinin”  “Yiyecek ve içecek konusunda malzemeden, pişirme ve yapılış yöntemine kadar uzman derecede bilgisinin olması gerektiğini, bu şekilde yemeğin analiz edilebileceğini vurguladı. Son bilimsel çalışmalardan bahseden Şef Orhun ; “ Yaptığınız yemeğin beğenilmesi, tatların harmonisi, lezzetin mimarisini yakalamak için bu işin kimyasının ve bilimselliğinin yakalanması konusunun ne kadar önemli ve araştırmalar için gerektiğini” belirtti. Türk Mutfağı’nın temelinin tıbba dayandığını söyleyen Şef Orhun, geleneklerimizin ve kültürümüzde bulunan bazı beslenme düzenlerinin bilimsel kanıtlarını sunumu sırasında sundu. Sohbet Kore mutfağı ile Türk mutfağının ortak noktasına geldiğinde; yaşam kalitesi ve hastalıklar yönünden risk faktörlerini azaltan tekniklerin olduğu yönlerinde birleşti.

Yan gıdaların çok güzel harmoni oluşturduğu pirinçle sunulan Kore mutfağında; Fermente gıdaların sağlık açısından yararlılığı ve besin değerlerini saklı tutmaları da Kore sofralarına ayrı bir değer katıyor. Özellikle tarih açısından incelediğimizde; 11.yy Kaşgarlı Mahmud’un yönlerin renk ve anlamlarını belirttiği Divanı Lügat-it Türk’te Çinlilerle aynı kullanıldığını bunu Kore mutfağının tabak içerisindeki 5 temel renginde de aynı yön ve renkleri sembolize ettiğini görebiliriz. Bu tarz temel bilgileri sağlıkta, haftanın günlerinde, organlara yansımasında, tatlarda, mevsimlerde bile görebiliyoruz.

Deniz Şef’ten gelen güzel bir Kore tarifiyle renklerin gücünü hissedelim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 HaldunTüzel
 29 Ocak 2019 Salı 20:15
Çok önemli bir konuda yapılmış olan bu sempozyumda bulunabilmeyi çok isterdim. Kaçırdığım için üzgünüm.
 Ayça
 28 Ocak 2019 Pazartesi 14:33
Kore kültürünü ve yemeklerini çok seven biri olarak yazıyı bir çırpıda okudum.
 Nursevin Sönmez
 28 Ocak 2019 Pazartesi 14:31
Ne kadar kapsamlı sempızyum olmuş. Emeği geçen herkesi tebrik ederim
Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler