MENÜ
İstanbul
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şef Fikret Özdemir 'Üstün Lezzet Ödülü'nde Türkiye’yi temsil edecek
Tanıtım
4 Mayıs 2019 Cumartesi 13:34

Şef Fikret Özdemir 'Üstün Lezzet Ödülü'nde Türkiye’yi temsil edecek

2005 yılından bu yana Belçika’nın Brüksel kentinde International Taste & Quality Institute’ün (iTQi) düzenlediği “Üstün Lezzet Ödülü”nün (Superior Taste Award) uluslararası arenada 90 tanınmış şefin yer aldığı jüri ekibine Fikret Özdemir 8. kez davet edildi.

iTQi şefler ve sömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet gösteriyor. Avrupa’nın en prestijli 15 Aşçılık ve İçecek Dernekleri arasından seçilmiş iTQi’da ünlü Executive Chef’i Fikret Özdemir'i Dünya’nın çeşitli ülkelerinden katılan 90 jüriden biri olarak Türkiye’yi uluslararası platformda temsil edecek.

Birçok farklı kategoride Avrupa’nın en başarılı yiyecek ve içeceklerini test ederek, yıldızlandıracak olan jüri ekibinde bir kez daha yer almaktan dolayı duyduğu gururu belirten Şef Özdemir, Türk mutfağının öneminin ve değerinin bilinmesi gerektiği üzerinde dururken, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini ve kendine duyduğu güveni de vurguluyor.

iTQi şefler ve sömeliyelerden oluşan bağımsız bir kuruluş olarak, dünyanın dört bir yanından gelen tüketici yiyecek ve içeceklerini test etme ve üstün lezzetli olanları tanıtma üzerine faaliyet gösteriyor.
Jüri, Aşçılar ve Gastronomi Derneği ve World Master Chefs Society Türkiye Başkanı Sheraton Grand Istanbul Ataşehir Executive Chef’i  Fikret Özdemir yürütüyor. 90 yıldızlı şef ve 60 içecek tadım uzmanını (sommelier) buluşturan International Taste and Quality Institute’de -iTQi “kör tadım” jürisinde her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye’yi ve Portekizi temsil edecek. 2005 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel’de her yıl düzenlenen etkinlikte ITQI, jüri üyeleri, yiyecek ve içeceklerin lezzetini değerlendirmedeki profesyonel deneyimleri, onları dünyanın en nitelikli, en ünlü jürisi yapıyor. Chef Fikret Özdemir’in 2019’un jürileri arasında yer alacağı iTQi Superior Taste Award 2019’de değerlendirme sonucu derece alanlara Üstün Lezzet Ödülü verilecektir.

131'den fazla ülkeden, yüzlerce küçük ve büyük ölçekli firma Superior Taste Award'dan  faydalanıyor.

Beş kıtadan binlerce ürün
Her yıl, Nisan ayında içecek tadım uzmanları ve Mayıs ayında ise şeflerden oluşan jüri, üç gün boyunca 120’den fazla ülkeden binlerce ürünü inceliyor ve tadıyor.Bu Uluslararası organizasyonda Türkiye’yi ve Portekizi 11-14.04.2019 tarihlerinde temsil edecek Chef Fikret Özdemir’e başarılar dileriz.

“Kör tadım” yöntemiyle duyusal analiz
Testler sırasında, her ürün bireysel olarak gözler kapalı olarak test ediliyor. Daha sonra titiz bir şekilde duyusal analiz prosedürüne göre ele alınıyor.
Testi yapan uzmanlara kendi restoranlarının standartlarına göre değil de, eğer evlerinde olsalar bu ürünleri nasıl değerlendirecekleri soruluyor. Değerlendirilen her ürün, duyusal analiz raporu için koku alma, görünüş, tadım, tadım sonrası, ürün dokusu gibi kriterlere göre, jüri üyeleri tarafından iyice inceleniyor. Daha sonra yorumlar yazılıyor ve eğer gerekliyse ürünün gelişimi için öneriler yapılıyor.
Tadım oturumundan sonra, ITQI farklı derecelendirmelerden oluşan detaylı bir grafik hazırlıyor. Jüri üyelerinin katılımcı şirketlerin ürünleri için yaptığı yorum ve önerileri özetleniyor. Bu bilgiler, üreticilerin Jürinin görüşlerini anlaması ve ürün gelişimin de potansiyel olabilecek alanlarda farkındalık yaratması bakımından önemli oluyor. Uluslararası Prestiji çok yüksek olan “ITQI Uluslararası Üstün Lezzet Ödülü” Jürileri arasında Executive Chef Fikret Özdemir , Türk ve Portekiz Vatandaşı olarak Uluslararası tecrübelerini Dünya Şefleriyle paylaşacaktır.

Dünyaca ünlü kuruluş
Misyonunu; yiyecek ve içecekleri test etmek, üstün lezzetleri ödüllendirmek ve tanıtmak olarak belirleyen The International Taste and Quality Institute (iTQi), şef ve içecek tadım uzmanlarından oluşan dünyaca ünlü bir kuruluş olarak biliniyor. Tadım alanında kanaat liderlerinden oluşan jüri üyeleri, Avrupa’nın en prestijli mutfak ve içecek dernekleri arasından seçiliyor.
Jürinin yaptığı duyusal değerlendirmede yüzde 70’in üzerinde olan ürünlere, dünyaca saygın “iTQi Üstün Lezzet Ödülü’ veriliyor. Bu, lezzetin üstünlüğünü ödüllendiren bir onay olarak belirtiliyor.
Bu ödül, üreticilere bir yandan ürünleri hakkında dışarıdan uzman bir görüş almalarını, diğer taraftan da yeni müşteriler kazanmak ve ikna etmek için etkili bir iletişim aracına sahip olmalarını sağlıyor.
Daha fazla kaliteye sahip olan ürünler ise, “Üstün Kalite Ödülü” ile taçlandırılıyor ve böylece yiyecek ve içecek endüstrisinin saygınlığını kazanıyor.

iTQi Titiz Değerlendirme Süreci

Marketlerde satılan tüm markalanmış ve işlenmiş ürünler, yılda bir kez verilen Superior Taste Award için katılabilirler.

Ürünlerin değerlendirme için hazırlanması

Örnekler, üretici tarafından gönderildikten sonra, iTQi öncelikle bunların test için uygun durumda olduğundan ve ürün işaretlemelerinin doğru ve kapsamlı bir şekilde yapıldığından emin olmaktadır. Ürünler daha sonra, üreticinin istediği şekilde saklanmakta ve değerlendirmeyi beklemektedir.

 iTQi, ürünlerin son kullanıcıya ulaştığı hali ile aynı ve güvenilir olduğundan emin olmak için akredite olan laboratuvarlarda, ürünleri fiziksel ve kimyasal teste tabi tutma hakkını saklı tutmaktadır. 

 Değerlendirme

Ürünler, üzerinde herhangi bir ambalaj ve işaret olmadan kör tadım bazında değerlendirilmektedir.

 En güvenilir takibi sağlayabilmek için her ürüne bir kod verilmektedir. Ürünler, değerlendirme sırasında üreticinin vermiş olduğu talimatlara göre hazırlanmakta ya da pişirilmekte ve evde olduğu gibi servis edilmektedir.

iTQi'ın tadım oturumları ile amacı her ürünün hedonik lezzetini ayrı ayrı ölçmektir. Her jüri üyesi, tattıkları ürün için Duyusal Analiz Raporunda puanlama yapmaktadır. Bu puanlama ürün lezzeti, aroma, yapı, koku, doku, tadım sonrası ağızda bıraktığı tat gibi kriterler dikkate alınarak yapılmaktadır.

Büyük paneller

Ürünler, farklı ülkelerden gelen jüri üyeleri tarafından büyük panellerde test edilmektedir.

Yarışma değil

Ürünler kendi özelliklerine göre değerlendirilmekte ve birbirine karşı yarışmamaktadır.

Sonuçlar

Çeşitli puanlamalar bilgisayar tarafından işlenerek final puanını belirlemektedir.

 iTQi, özel bir rapor ile her ürün için farklı duyusal kriterleri içeren duyusal değerlendirme grafiğini yayınlamaktadır. Şef ve sömeliyelerin yorum ve önerileri isteğe göre sunulabilmektedir.

Yetki

iTQi tadım prosedürleri Belçika Ekonomi Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler