MENÜ
İstanbul 16°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Metro Türkiye yemeğe davet ediyor
Etkinlik
11 Ekim 2018 Perşembe 09:03

Metro Türkiye yemeğe davet ediyor

Bu yıl ilk kez 'Türk Mutfağı' temasıyla yapılacak 'Restoran Haftası'nın gastronomi partneri olan Metro Türkiye, herkesi İstanbul ve Gaziantep'te lezzet buluşmalarına davet etti.

Bu yıl ilk kez 'Türk Mutfağı' temasıyla yapılacak 'Restoran Haftası'nın gastronomi partneri olan Metro Türkiye, herkesi İstanbul ve Gaziantep'te lezzet buluşmalarına davet etti. Restoran Haftası kapsamında 54 restoran, 108 lokasyonda Türk mutfağı tanıtılacak ve ünlü şeflerle söyleşiler yapılacak . 

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Restoran Haftası'nın temasının ilk defa 'Türk Mutfağı' olduğunu belirten Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, İstanbul ve Gaziantep'te 54 restoran, 108 lokasyonda tüketiciyle buluşacak olmanın ve gastronomi partneri olarak destek vermekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Coğrafi İşaretli Ürün Projesi’yle Türkiye ekonomisine yerli ürünlerle sağlanan katkıdan bahseden Minialai, “Türkiye ekolojik yapısıyla yerel ürünler konusunda büyük bir potansiyele sahip, tüm Avrupa’da toplam 3 bin 300 coğrafi işaretli ürün bulunurken sadece Türkiye’de 3 bin potansiyel ürün bulunması büyük bir zenginlik. Biz de bu potansiyeli yerli ekonomiye kazandırmak için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Bu çalışmalarımız sonucunda 2017-2018 sezonu için güncel olarak Coğrafi İşaret Tescilli, Aday ve Yerel Ürünlerden Rusya, Ukrayna, Polonya, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Moldovya, Bulgaristan, Almanya ve Avusturya’nın aralarında bulunduğu 10 ülkeye 6 milyon euro ihracat gerçekleştirdik” dedi.  

Et de koruma altına alınmalı

Coğrafi İşaretli ürünlerin yalnızca meyve ve sebzeyle sınırlı kalmadığı, etin de bu proje kapsamında koruma altına alınması için çalışmalar yapıldığının çizen Minialai, şunları kaydetti: “Popülasyonu günden güne azalan, yalnızca 6 bin tane kalan Kırklareli Kıvırcık Kuzu’nun marka olarak tescillenmesi ve neslinin korunması için İstanbul Üniversitesi ve Kırklareli yerel yönetimiyle iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu tescil ile ticari motivasyonu sağlayarak bu işin sürdürülebilir hale gelmesini, insanların alın terinin karşılığını almalarını ve Türkiye’nin yerel değerlerini herkesle buluşturmayı amaçlıyoruz. Böylece, Kırklareli Kıvırcık Kuzu’ları yetiştirenler, yaptıkları işten maddi kazanç sağladığında göç etmeyecek ve tekrar üreterek bu değerimizi korumuş olacak. Ayvalık Ticaret Odası koordinatörlüğünde bir konsorsiyum oluşturularak Dünya’da önemli bir yeri olan Ayvalık Zeytinyağı’nın dünya arenasında olması için Avrupa Birliği’nde tescillenmesiyle ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Kapıdağ Mor Soğanı ile ilgili de Erdek Ticaret Odası ve Bereketli Eller Kadın Kooperatifi ile birlikte adımlar atarak Coğrafi İşaret Tescili almasının önünü açtık. Bu projelerimizle yöre halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek oluyoruz.” 

Raflarımızdaki ürünlerin yüzde 97'si yerli

Metro Türkiye Satınalma Direktörü Deniz Alkaç, ekonomik dalgalanmada marketlerin kendi markalarının daha çok değer kazandığını ifade ederek 2 bin 219 adet kendi markalı ürünleri olduğunun bilgisini verdi. Bu ürünlerin 564 kalite kriterinde test edildiğini söyledi. Ancak Türkiye genelinde market markalı ürünlerin yüzde 8-9 civarında olduğunu, Avrupa'da bu oranın yüzde 40'lara yakın olduğunu söyleyen Alkaç, "Türkiye bu konuda potansiyelinin çok altında" dedi. Coğrafi işaretli ürünlere de ciddi oranda ilgi olduğunu anlatan Alkaç, "Metro marketlerinin raflarındaki yerli ürün oranı yüzde 97" diye konuştu.

Beyaz ete ilgi arttı

Metro Türkiye, Horeca sektörüne (Hotel/Restaurant/Cafe kelimelerinden türemiş, yiyecek içecek sektörüne verilen genel isim) ilişkin yaptığı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırma sonuçlarının 2018'in hem turizm bölgeleri hem de şehir otelleri için olumlu bir yıl olduğunu anlatan Minialai, sözlerini şöyle sürdürdü: "Katılımcıların yüzde 61’i sezonun 'çok iyi' veya 'iyi' olduğunu belirtti. Müşterilerin yüzde 52’si menü fiyatlarını artırdığını söylerken, yüzde 24’ü kısa süre içerisinde artırabileceğini söylüyor. Müşterilerin yüzde 17’si herhangi bir fiyat artışı yapmayacağını belirtirken, yüzde 7’lik bir kesim yeni yıldan sonra planlama yapacağını aktarıyor. Katılımcıların yüzde 75’i henüz menülerinde değişiklik yapmadığını söylerken, değişiklik yapan katılımcılar çoğunlukla kahvaltı menüsünü değiştirdiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 52’si de tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemlediklerini söyledi. Tüketici davranışlarında değişiklik gördüğünü belirten işletmeler, kırmızı et siparişlerinden, beyaz et siparişlerine bir geçiş olduğunu ayrıca müşterilerin porsiyon yerine dürüm gibi daha uygun fiyatlı seçenekler aradığını belirtti.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Birgulunlezzetleri
 11 Ekim 2018 Perşembe 22:17
Süper çalışmalar süper bilgiler tebrikler Metro Türkiye...
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler