MENÜ
İstanbul 11°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Banvit’ten Ramazan’da sağlıklı beslenme önerileri...
Favori Lezzetler
24 Mayıs 2019 Cuma 23:40

Banvit’ten Ramazan’da sağlıklı beslenme önerileri...

Ramazan ayında sahur ve iftarda dengeli ve sağlıklı beslenme önerilerini paylaşan Banvit Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, düşük yağlı ve yüksek proteinli gıdaların tüketilmesini öneriyor.

Aksoy, sağlıklı iftarın bir bardak su, çorba veya iftariyelik ile başlaması gerektiğini ve kısa bir süre bekledikten sonra besinlerin iyice çiğnenerek tüketilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Banvit, Ramazan’ın gelmesiyle değişen beslenme düzenine bağlı olarak vücudun dengesinin korunması için sağlıklı beslenme önerilerini paylaştı.

Sahur ile iftar arasındaki sürenin 16 saate vardığı bu dönemde oruç tutanları sağlıklı beslenmeden taviz vermemeleri konusunda uyaran Banvit Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, Ramazan dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek için iftar menülerinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: “İftarı açarken bir bardak su içmek gün boyu susuz kalan bünyemiz için en sağlıklı seçim olacaktır. Gün boyu aç kalındığı için beyin ve vücut hızlıca yemeğe geçme eğiliminde oluyor ancak bu çok sağlıklı değil. Yemeğe bir kâse çorba veya bir parça iftariyelik ile başladıktan sonra mide ve sindirim sistemine çalışması için biraz zaman tanımamız gerekiyor. İftarda sabırlı olmak, besinlerini iyice çiğneyerek ve yavaş yavaş yemek çok daha sağlıklı.”

Düşük yağ, yüksek protein

Ramazan boyunca iki öğüne düşen beslenme düzeninde vücudun makro ve mikro besin öğelerini karşılayacak şekilde beslenmek gerekiyor. Bunun için de az yağlı ve kaliteli protein kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğine değinen Aksoy “Az yağlı pişirme alternatifleriyle yapılan tavuk ve hindi yemekleri bu protein kaynakları içinde en çok öne çıkanlar. Haşlama ya da ızgara ve sebzeli şekilde pişireceğiniz derisinden ayrılmış tavuk ve hindi yemekleri yüksek protein ve az doymuş yağ içerdikleri için tercih edilmeli. Kaliteli protein kaynaklarına iftar sofralarında yer vermek doymayı kolaylaştırdığı için yüksek kalori almayı da engelliyor. Bu yemeklerin yanında proteinle beraber mikro besin öğelerinin alımını ve emilimini kolaylaştıracak mevsim salataları da iftar menülerinde mutlaka yer almalı.” diyerek oruç tutacakları uyardı.

Sağlıklı beslenme önerilerinde kaliteli hayvansal protein kaynakları arasında yer alan tavuk ve hindi eti, besin öğeleri açısından değerlendirildiğinde kırmızı ete göre daha az yağ, doymuş yağ ve kolesterol içeriyor. Tavuk ve hindi eti, vücut tarafından rahatlıkla sindirilip, kaslarımızın güçlü olmasını sağlarken alınan besinleri enerjiye ve vücudun ihtiyacı olan diğer öğelere çevirmede büyük önem taşıyan enzim aktivitelerini destekleyen B6 ve B12 vitaminleri açısından son derece zengin.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler