MENÜ
İstanbul 21°
Favori Lezzetler
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Alanya Belediyesi'nden
Gezi&Seyahat
15 Ağustos 2017 Salı 17:02

Alanya Belediyesi'nden "Yöresel Yemekler" Tanıtımına Büyük Destek

'Bir Alanyamız var' sloganıyla yola çıkan, adeta turizm elçisi gibi çalışan Alanya'nın genç ve dinamik başkanı Adem Murat Yücel'in konuğu olduk.Genç Belediye Başkanı Yücel, bu çalışmaların karşılığını yavaş yavaş almaya başladıklarını söyledi. Alanya'da Lezzet Şölenleri'nin devam edeceğini belirtti.

Alanya bugüne kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapan bir çok medeniyetin kültürünün izlerini taşımasıyla ünlü önemli bir şehir. Aynı zamanda Alanya çok zengin bir mutfak kültürüne de sahip. 

"Bir Alanyamız var" sloganıyla yola çıkan ve adeta turizm elçisi gibi çalışan Alanya'nın genç ve dinamik başkanı Adem Murat Yücel'in konuğu olduk.

Atalarımızdan bizlere kalan mutfak mirasını geliştirmek için çok önemli çalışmalar yapıyoruz diyen Genç Belediye Başkanı Yücel, bu çalışmaların karşılığını yavaş yavaş almaya başladıklarını söyledi. Alanya'da Lezzet Şölenleri'nin devam edeceğini belirtti.

Toros Dağları ve Akdeniz'in birleştiği yerde küçük bir yarımada olarak her göreni büyüleyen Alanya'nın muhteşem manzarası eşliğinde nelerin tadına bakılmadan dönülmez hemen tüyoları verelim..

Ne yenir? 

Gülüklü Çorba (Hülüklü Çorba)

Haşlanmış nohut, haşlanmış tavuk eti, pirinç, tavuk suyu, tereyağı, işkembe, domates salçası, limon suyu ve baharatların yanı sıra gülük denilen ve keçi kıymasından hazırlanmış küçük köfte toplarıyla hazırlanmış besleyici bir çorba. Özellikle düğün yemeklerinin olmazsa olmazı olan bu çorba, büyük buluşmaların yapıldığı özel günlerde veya taziyelerde hazırlanıyor. Bir kase çorbaya, yarım limon suyu ile tüketilmesi tavsiye olunur.   

Öküz Helvası (Öksüz Helvası)

Öküz helvası nam-ı diğer öksüz helvası, çocuklarına yedirecek bir şey bulamayan bir annenin evdeki son malzemelerle hazırladığı rivayet edilen bir helva. Üzüm pekmezi, tereyağı ve undan yapılan helva oldukça besleyici olup 5 kişilik miktarı yaklaşık 4278 kcal değere sahip. Helvanın bir de ritüeli var. Helva, ortasında bir havuz oluşturacak şekilde tabağa alınır. Havuz yapılan kısma eritilmiş tereyağı doldurulur. Tabağın kenarlarından alınan helva lokmaları, tereyağı havuzuna batırılıp yenerek havuzun olduğu kısma kadar gelinir. Havuzu yıkan lokmayı kim alırsa bir sonraki helvayı o kişi yapar. 

Laba Dolması

Alanya’da özellikle keçi eti sık tüketiliyor. Dolayısıyla keçi etinden birçok yemek yapılıyor. Laba Dolması da bunlardan biri. Keçinin 'Labalık' etinin içine keçi karaciğeri, keçi kıyması, pirinç, badem, soğan, domates, maydanoz ve baharatlarla hazırlanmış iç harcın eklenmesiyle hazırlanıyor. Özel bir yemek olan Laba dolması için "yedim" yerine "Labayı deştim" deniyor. 

Çiğirdik

Susam Alanya’da çokça üretiliyor. Çiğirdik ise susam ve pekmezden yapılan kıtır kıtır bir lezzet. Tavada iyice kavrulan susamlara pekmez ekleniyor ve mermer bir zemine alınıyor. Oklava ile incecik açılan karışım, soğumadan kesiliyor.

S Pasta

Alanya’nın nemli havasında uzun süre nemlenmeden muhafaza edilebilen, çaya batırılmadan yenmeyen ve adı 'pasta' olsa da esasında S şeklinde bir kurabiye diyebileceğimiz bir lezzet. Un, yağ, yumurta, şeker, kabartma tozu, karbonat ve limon suyuyla hazırlanan hamur kıvamını yakaladıktan sonra S şekli verilerek tepsiye diziliyor.

Göleviz Yemeği

Kemikli et ve haşlanmış nohutla yapılan bir kış yemeği. Göleviz Türkiye’de pek bilinmese de Alanya’da severek tüketilmektedir. Bıçakla kesildiğinde kaygan bir salgı bırakan göleviz doğranmaz bunun yerine bıçakla bir çentik atıldıktan sonra parça parça koparılarak küçültülür. Tadı ve dokusu patatesi andırsa da lezzeti patatesten çok daha yoğundur.

Ülübü Piyazı

Sirke veya limonla hazırlanabilen, soğanlı, maydonoz ve dereotlu bir piyaz. Ülübü ise börülcenin yöredeki adı. Kuru ülübülere kararmaması için limon suyu ilave edilerek haşlanıyor ve üzerine diğer malzemeler ekleniyor. Yağ konusunda elinizi korkak alıştırmayın, bu piyaz yağı seviyor.

Dikenli Kabak Talaturu (tarator değil)

Dikenli kabak Alanya’da oldukça sevilen ve özellikle talaturlanarak tüketilen bir sebze. Dış şekline göre dilimlenen kabaklar bir müddet suda bekletiliyor ve kaygan yapısından arındıktan sonra ince ince dilimlenerek kızartılıyor. Bu esnada havanda ceviz ve sarımsak iyice dövülüyor. Yağı çıkarılan cevizlerin üzerine su ilave edilerek kıvamı ayarlanıyor ve sarımsak ile limon suyu ekleniyor. Kızartılan kabakların üzerine talatur eklenip servis ediliyor. Talatur Alanya’da birçok yemekte kullanılan bir sos. 

Yarpuzlu Akdarı Çorbası

Yeteri kadar darı bir kap içinde ıslatılır. Sudan çıkarılan darı, el değirmeninde çekilir. Taneler ile kabuklar ayrıldıktan sonra taneler, temiz sudan geçirilerek kaynayan suya atılır. Tuz ilave edilerek kaynatılan darılar, eriyip birbirine girince tencere ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuyunca yeteri kadar darı, hafifçe sulandırılmış yoğurtla karıştırılır. Arzuya göre yarpuzlu olarak da hazırlanabilir. Yarpuz dere kenarlarında veya ark içlerinde görülen naneye benzeyen, hoş kokulu bir bitkidir. Temizlenip kıyılan yarpuz, akdarı çorbasına katılınca, hoş bir koku sağlar ve rahatsızlığı önler.

Şepit

Beze olarak şekillendirilen hamurlar oklava ile çapı yufka ekmekten küçük, kalınlığı ise daha fazla olacak şekilde açılır. .Ocaktaki sacın üzerine konulan hamur, iyi pişmesi ve yanmaması için sürekli ters yüz edilir. Son olarak saç Önündeki kömüre hafifçe gösterilen şepitin çiçeklenmesi sağlanır. Birer yüzleri tereyağıyla yağlanan şepitler, aralarına kurutulmuş çökelek (keş) konularak üst üste yığılır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Favori Lezzetler